Coșmarul Serenei Williams. Camila Giorgi i-a surprins pe croați

Coșmarul Serenei Williams.  Camila Giorgi i-a surprins pe croați
Serena Williams a fost chinuită în noaptea deschiderii Grand Slam Roland Carros din 2021. Tenismanul american a preluat conducerea în primul set, dar a trebuit să-și scuture finalul până la ultima minge.

Łukasz Iwanek

Serena Williams

PAP / EPA / YOAN VALAT / În fotografie: Serena Williams

Luni, pentru prima dată în istoria Roland Corros, a avut loc o sesiune de o noapte. Serena Williams (WTA 8) a apărut în primul meci astfel și a fost torturată. American 7: 6 (6), 6: 2 cu Irina-Camelia Begu (WTA 74). Fostul lider al clasamentului a cedat patru jocuri la rând la 5-2.

Williams a reușit din nou să scape și a egalat-o la 6: 6, dar asta nu a fost sfârșitul problemelor ei. La tiebreak a scăpat de o mulțime de probleme. A salvat două seturi de mingi 4-6. În al doilea joc, americanul și-a calmat jocul și a făcut două pauze. S-a confruntat cu Pegu pentru a doua oară. În 2016, Williams a câștigat semifinalele de la Roma 6: 4, 6: 1.

Într-o oră și 42 de minute, americanul a obținut 15 din 19 puncte pe net. A renunțat de trei ori și a făcut singură cinci dintre cele opt puncte de break. El a trimis 27 de atingeri finale cu 30 de erori forțate. Begu a avut 18 victorii directe și 17 greșeli.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewspsport: Vedeta de tenis pe teren în timpul sarcinii avansate! „Am verificat dacă mai am”

La Paris (23, 2013, 2015) Williams a câștigat trei dintre cele 23 de titluri de Grand Slam. Mihela Busarnesku (WTA 174), care a câștigat 7: 5, 7: 5 Arantza Russ (WTA 83), va fi un alt rival american. În primul set, românca a revenit cu 2: 5, păzind două seturi. Pentru o schimbare, în al doilea joc de la 5: 2, ea a remizat trei jocuri, dar încă două jocuri i-au căzut.

READ  6:0, 6:2. Semifinala poloneză a durat doar 50 de minute

Camila Giorgi (WTA 80) a câștigat 6: 2, 6: 7 (5), 6: 4 Petra Martic (WTA 23). Italia a fost 6-2, 5-2 și a avut două mingi de meci, astfel încât au putut să termine meciul în două seturi. Croația a condus la o conducere a unei terțe părți, în care a preluat conducerea cu 2-0.