Cracovia – Lech Poznań: Rezultat (28.10.2023)

Cracovia – Lech Poznań. Lech Poznań a fost în frunte după un frumos gol marcat de Christopher Velde la Cracovia. Dar după pauză s-a concentrat prea mult pe menținerea scorului și nu a reușit să facă acest lucru.

În prima repriză pe terenul din Mujahideen. Nu se întâmpla mare lucru în iaz. Abia la final, după o eroare de Cracovia, Lech a executat acțiunea care i-a dat conducerea. Fundașii lui Bassie, Virgil Gueta, a lovit mingea prea scurt și a ajuns la picioarele lui Radoslaw Morawski. Mijlocașul Kolejorz a jucat imediat cu Christopher Velde, pentru că norvegianul știe ce să facă cu mingea când ai multă libertate.

Jucătorul vizitator a lovit un șut minunat din afara suprafeței de pedeapsă în cornerul scurt pentru a-l surprinde pe Sebastian Madejski. Ar fi putut mai bine portarul Cracoviei? Probabil că da, deși trebuie să recunoaștem că lovitura a fost foarte puternică și precisă.

Aproape toată a doua repriză, Lech părea să dețină controlul situației, dar a arătat foarte protector față de oaspeți. Această atitudine, caracterizată prin sacrificii excesive în apărarea progresului modest, s-a întors. Cracovia, care avea o posesie de 30 la sută înainte de pauză, a jucat mai bine în repriza secundă și a fost recompensată.

Cornel Rapa, care fusese introdus pe teren cu câteva minute mai devreme, a intrat în aripă cu stil propriu și a centrat mingea în suprafața de pedeapsă. Mingea a zburat pe lângă trei jucători Lech, și nimeni nu a împins-o, și s-a dus la… Jetta, care și-a compensat greșeala de la finalul primei reprize cu un șut perfect. Acțiunile jucătorilor români i-au oferit Cracoviei un egal și astfel un punct pentru formația cracovienă.

READ  Se poate transforma declinul dolarului într-o tendință? Experți în creșterea valorii zlotului

Cracovia a fost echipa care a păstrat mai multă forță la finalul meciului, dar nu a înclinat balanța în favoarea ei. Meciul s-a încheiat cu împărțirea punctelor și a fost a doua remiză consecutivă pentru ambele echipe.

Cracovia – Lech Poznań 1:1 (0:1)

0:1 – Veldi, 45+1 minute (asistat de Murawski), 1:1 – Ghaita, 81 minute (cu ajutorul rapului).

Cracovia: Madejski – Kakabadze (74. Raba), Gaeta, Hoskonen, Skovgaard – Boshnak (65. Rozga), Knapp, Oshima (79. Atanasov), Rakoczi (80. Mysore) – Makuch, Shmejelevski (64. Kelman). antrenor Jacek Zielski

De ce: Mrozek – Pereira, Dagerstal (76. Bingo), Blazic, Douglas (75. Gorgul) – Pa Loa (63. Czervinski), Koekwiskiri (84. Andersson), Morawski, Veldi – Szymczak (84. Willak), Isak. antrenor John van den Broome.

El a domnit Lukas Kuzma (Bialystok). Spectatori 10082. Cartonașe galbene: Gita, Rakozy, Mysore – Isaac, Murawski.