Creșterea și căderea lui Garbin Muguruza la Montreal. Renașterea lui Sloane Stephens

Creșterea și căderea lui Garbin Muguruza la Montreal.  Renașterea lui Sloane Stephens
Garbine Muguruza a câștigat setul de la zero, dar și-a luat rămas bun de la Campionatul WTA 1000 de la Montreal. Sloane Stephens a renăscut într-un meci împotriva tenismenei ucrainene.

Łukasz Iwanek

Garbin Muguruza

PAP / EPA / NEIL HALL / Na zdjęciu: Garbine Muguruza

În cea de-a doua rundă a evenimentului de la Montreal, Garbine Muguruza (WTA 9) s-a confruntat cu Katerina Siniakova (WTA 55). A fost un joc de urcușuri și coborâșuri. În prima grupă, de la 0: 2, cehii au câștigat șase jocuri la rând. Naționala Spaniei a dominat al doilea meci și asta s-a reflectat în scorul de 6-0. În setul trei, liderul clasamentului 3: 2 a pierdut încă patru meciuri.

Într-un meci și 59 de minute, Sinyakova a făcut opt ​​duble greșeli. A fost spartă de șase ori și a folosit ea însăși șapte din cele 11 puncte de rupere. Ea a preluat conducerea cu 2-1 în bilanț pentru meciurile cu Muguruza. Pentru femeia cehă, aceasta este cea de-a șaptea victorie față de primii 10 jucători de tenis, iar a doua în acest an. La Parma, a eliminat-o pe Serena Williams.

În prima rundă, Sloane Stephens (WTA 62) a câștigat cu 6: 4, 1: 6, 6: 4 de Dajana Jastremska (WTA 50). Americanul a revenit în primul set cu scorul de 0-2, iar în al doilea set de 2: 4 a marcat patru jocuri la rând. Într-o oră și 56 de minute, ucraineanul a trimis nouă ași, opt dintre ei în primele două meciuri. Ambii jucători de tenis au marcat șase pauze. În runda a doua, Stevens o va înfrunta pe cea mai însărcinată Arina Sabalenka din Belarus.

READ  Anna Lewandowska se bucură de vacanța ei în Spania. Prețul rochiei te poate surprinde

Cory Gauff (WTA 24) a revenit cu 0-3 în setul secund, învingându-l pe Anastasia Sevastova (WTA 64) cu 6-1, 6-4. În 66 de minute, americanul folosea patru dintre cele nouă puncte de break.

Open National Bank Prezentat de Rogers, Montreal, Canada)
WTA 1000, Hard Court, fond de premii de 1835 milioane de dolari
Marți, 10 august

A doua rundă de simplu:

Katerina Sinyakova (Republica Cehă) a învins-o pe Garbine Muguruza (Spania cu 5), 6-2, 6-6, 6-3.

Prima rundă de simplu:

Corey Gauff (SUA, 15) – Anastasia Sevastova (Łotwa) 6: 1, 6: 4
Camila Giorgi (Italia) a învins-o pe Elise Mertens (Belgia cu 9) cu 6-3, 7-5
Joanna Konta (Marea Britanie) – Shuai Zhang (China) 4: 6, 5: 2 și pensionară
Jessica Pegola (SUA) – Annette Kontaveit (Estonia) 5: 7, 6: 3, 6: 3
Sloane Stephens (SUA) – Dagana Gastremska (Ucraina) 6: 4, 1: 6, 6: 4

Bilete gratuite: Arina Sabalenka (Belarus, 1); Bianca Andreescu (Canada, 2); Elena Svitolina (Ucraina, 3); Karolina Pliskova (Cehia, 4); Garbine Muguruza (Spania, 5); Simona Halep (România, 6 ani); Petra Kvitova (cehă, 7 ani); Victoria Azarenka (Belarus, 8 ani)

Vezi si:
Hubert Hurkacz s-a confruntat cu ukasz Kubot. Un profesor este mai bun decât un elev
Hubert Hurkacz și-a întâlnit primul concurent la Toronto. Promite să fie un duel interesant

Urmăriți videoclipul: Patrick Dubic a câștigat o medalie de bronz la Tokyo. După ce s-a întors în Polonia, a dezvăluit scenele cursei finale

O va învinge Sloane Stephens pe Arina Sabalenka?