Cristiano Ronaldo nu se oprește. Portughezii au doborât un alt record

Cristiano Ronaldo nu se oprește.  Portughezii au doborât un alt record

Portugalia a reușit fără probleme în meciul amical cu Qatar. Fostul campion european al anului 2016 a învins organizatorii viitoarei Cupe Mondiale cu 3-0. Cristiano Ronaldo a jucat în acest meci doar în primele 45 de minute, dar a reușit să intre pe lista marcatorilor. A făcut-o în minutul 37. Portughezii au profitat de greșeala formației defensive a adversarilor. Între timp, cea mai mare vedetă a lui Manchester United a stabilit un nou record.

Meciul din Qatar a fost cel de-al 181-lea meci al lui Cristiano Ronaldo cu echipa națională. Astfel, a devenit primul european cu un număr atât de mare de apariții în echipa națională a țării sale. Datorită participării sale la competiția de sâmbătă, l-a învins pe fostul său coechipier din Real Madrid, Sergio Ramos. Spaniolul a jucat până acum 180 de meciuri.

Pe de altă parte, golul marcat de jucătorii din Qatar a fost cel de-al 112-lea gol pentru Portugalia. Așadar, jucătorul Manchester United își strică scorul când vine vorba de cel mai bun marcator din istoria echipelor naționale. Următoarea oportunitate de a vă îmbunătăți înregistrările va veni marți, 12 octombrie. Peninsula Iberică va juca Luxemburg în următoarea rundă de calificare la Cupa Mondială.

READ  Turul de la Pologne: locul 5 și promovarea lui Michał Kwiatkowski