Croația – Slovacia: Rezultate și acoperire – Calificarea la Cupa Mondială 2022

Runda de calificare pentru Cupa Mondială din Qatar a ajuns deja la stadiul decisiv. Luni au concurat în grupele E, G, H și J.

Promovarea primei echipe

Germanii au avut cele mai multe motive să se bucure luni, câștigând a 7-a victorie în runda a 8-a a turelor de calificare. Vecinii noștri occidentali au învins nordul Macedoniei de data aceasta. Jucătorii conduși de Hansi Flick au început să înscrie abia după pauză, dar în a doua repriză și-au confirmat clar avantajul și în cele din urmă au câștigat cu 4-0. Kai Howards a marcat în minutul 50. Apoi Timo Werner a dezvăluit jocul dublu și în cele din urmă Jamal Musila a stabilit rezultatul.

În alte meciuri din grupa J, Islanda a învins Liechtenstein cu 4-0, în timp ce România a învins Armenia cu 1-0.

Cu astfel de rezultate, Germania este cu 8 puncte înaintea locului al doilea cu două runde înainte de finalul turului de calificare și, indiferent de rezultatele următoarelor meciuri, nu vor pierde primul loc și li se oferă o promovare directă. Luni, România a terminat pe locul doi în grupă, cu un pas înaintea Macedoniei de Nord și a Armeniei.

Favorite pe locul doi

Croații au părăsit terenul cu o dispoziție foarte proastă în acea zi. A doua echipă a Cupei Mondiale anterioare a remizat în fața propriilor spectatori cu Slovacia 2: 2. De două ori în acest meci gazdele au trebuit să compenseze pierderea. În primul rând, Andrzej Kramerich a răspuns la golul lui Evan Schrns. Lucas Harslin a preluat conducerea pentru slovaci, dar Luka Modric a egalat. Croația s-a luptat să câștige până la ultima, marcând chiar și 3-2, însă a fost anulată după analize repetate pentru ofsaid.

READ  Iga Switch în timpul jocului WTA Stuttgart

: Ródło: Getty Images Croația – Slovacia

Rusia a profitat de obstacolul campionilor mondiali. Victoria cu Slovenia 2: 1 le-a permis să sară pe croații în masa grupei H și să meargă la conducere cu un avantaj de două puncte. Este puțin probabil ca celelalte echipe din acest grup să ocupe primele două locuri.

Cealaltă luni a câștigat favoritele calificărilor la Cupa Mondială. Olanda a preluat conducerea grupei G după pauza de 6-0 din Gibraltar. A doua Norvegia a învins Muntenegru cu 2-0, la două puncte în spatele echipei „Orange”.

Nimic nu s-a schimbat nici în sistemul de mese al grupului E. Cehii (2: 0 cu Belarus) și galezii (1: 0 cu Estonia) și-au câștigat meciurile. Ambele echipe sunt la 5 puncte în spatele liderilor Belgia, care au pierdut duminică în fața Italiei cu 1: 2 într-un meci pentru locul 3 în Liga Națiunilor.

Promovarea directă la Cupa Mondială va fi câștigată de câștigătorii echipelor de calificare. Echipele de pe locul doi vor juca în play-off-uri pentru dreptul de a juca în campionat.

După șapte runde, Polonia este a treia în grupa I. Marți vor juca împotriva Albaniei la Tirana, care este a doua în clasament și cu un punct înaintea echipei poloneze. Anglia are un avantaj neînvins în calificare.