Croaziera de noapte prin pasiunea Arinei Sabalenka. Un mexican cu victorie la debut

Croaziera de noapte prin pasiunea Arinei Sabalenka.  Un mexican cu victorie la debut

Arina Sabalenka a fost torturată în meciul de marți de la Roland Garrosa 2022. Jucătoarea franceză de tenis Chloe Paquet i-a pus mari probleme. Mexicana Fernanda Contreras Gomez a fost încântată să câștige primul ei debut în Grand Slam.

Łukasz Iwanek

Arina Sabalenka

PAP / EPA / YOAN VALAT / În imagine: Aryna Sabalenka

Marți, Arina Sabalenka (WTA 7) a trebuit să aștepte mult pentru a ieși pe teren. Ea și-a început primul joc la Roland Garros 2022 la 21:00. A avut multe probleme cu Chloe Paquet (WTA 101). Jucătoarea de tenis a revenit de la Minsk cu 2:6, 0:2 și a câștigat francezul cu 2:6, 6:3, 6:4. În setul trei, Sabalenka a pierdut și ea cu 0-2, dar a marcat șase din opt meciuri consecutive. .

Într-un meci de 1 oră și 59 de minute, ambii jucători au câștigat șase puncte de break și patru puncte de break. Sabalenka a trimis 42 de lovituri finale cu 50 de faulturi neforțate. Paquet a marcat 12 victorii consecutive și 16 faulturi. A fost prima lor întâlnire.

Celălalt provocator al lui Sabalenka va fi Madison Pringle (WTA 57), care a învins-o pe Mihaela Pozarnescu (WTA 120) cu 6:1, 6:2. În 74 de minute, americanul a folosit șase dintre cele 15 puncte de break ale sale. Ea a fost creditată cu trei lovituri finale și 13 faulturi non-compulsive. Românul a marcat 18 mingi și a câștigat cu 39 de faulturi.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: Continuă să-i încânte pe fani. Trebuie să-l vezi!

Daria Kasatkina (WTA 20) a spart cu 6:2, 6:0 Rebecca Sramkova (WTA 176) în 54 de minute. Sferturile de finală din Paris din 2018 a obținut 26 de puncte din 35 la prima ei cerere. Am lovit un punct de break și am schimbat cinci din șase șanse de breakout. Ea a încheiat întâlnirea cu 12 lovituri finale cu 14 faulturi neintenționate. 11 mingi câștigate direct și 28 de erori au fost înregistrate în contul lui Sramkova.

READ  Karim Benzema, Zidane s-a referit la candidatul pentru a câștiga Balonul de Aur. Surprinde?

În turul doi, Xatkina o va înfrunta pe Fernanda Contreras Gomez (WTA 225), care s-a impus cu 7:6 (8), 6:3 asupra domnișoarei Udvardy (WTA 90). Mexicanul a apărat două seturi de mingi în primul set tiebreak. În repriza secundă, meciul s-a încheiat după al cincilea joc cu mingea.

În ora și 49 de minute, Contreras a trimis șase ași. Ea a făcut trecerea de trei ori și a consumat ea însăși patru din cele opt puncte de break. Pentru mexicanul de 24 de ani, acesta este debutul său în Grand Slam. În play-off s-au disputat trei meciuri din trei grupe.

Am nevoie de ea! Hubert Hurkacz deschide Roland Garros
Trei seturi în meciul star ceh. Victorii rapide pentru femeile americane și letone