CS Universitatea – Dynamo 5-0 (1-0). Liga României – Runda a zecea a primei ligi

CS Universitatea – Dynamo 5-0 (1-0).  Liga României – Runda a zecea a primei ligi

Echipele nu s-au întâlnit des pe teren. În 16 meciuri, Dynam a câștigat de trei ori, dar a pierdut mai mult, de până la șapte ori. Șase meciuri s-au încheiat la egalitate.

Nimic nu s-a întâmplat pe teren de la începutul meciului. Se poate spune că pedepsirea unui jucător cu o carte a fost unul dintre cele mai importante evenimente din primele minute ale meciului. Și în minutul șase, după ce arbitrul a fluierat la începutul meciului, arbitrul i-a arătat cartonașul galben jucătorului lui Dinamo Deniz Giaver.

În minutul 16, Denise Jeffer a primit al doilea galben, și deci roșu, ceea ce a slăbit echipa vizitatoare. Acest jucător a primit cartea precedentă în minutul șase.

Norocul le-a zâmbit jucătorilor CS Universitatea în minutul 18 al meciului, când Les Horie a marcat primul gol din penalty. Arbitrul le-a arătat cartonașele galbene jucătorilor Dynamo: Merek Ivanovsky în minutul 23 și Dejan Sorescu în minutul 39.

Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj modest pentru CS Universitatea.

CS Universitatea a ieșit cu o formație în schimbare în a doua repriză, urmată de Vladimir Scricho, Alexandru Creo, Marius Constantin și Georges Compano. Antrenorul CS Universitatea a scos mingea din mânecă și l-a lăsat pe Jovan Markovic să alerge pe teren. Acest atacant a intrat deja ca suplinitor de cinci ori în acest sezon și a marcat trei goluri. Stefan Byram a trebuit să părăsească terenul. Mutarea antrenorului a fost corectă. Jovan Markovic a mai marcat un gol în primul minut al prelungirilor.

Echipa lui Dynam a atacat pentru a compensa pierderea cât mai repede posibil. Echipa gazdă a profitat de situație și a înscris un alt gol. În minutul 52 Andrei Ivan a ridicat scorul la 2-0.

READ  Mateusz Borek are acuzații împotriva lui Cesare Colisa. „Se va îmbolnăvi, nu o înțeleg deloc”

Christian Cobone l-a înlocuit pe Antoine Conte în minutul 54.

După ruperea sacului a fost despachetat cu țintele. Spectatorii au avut motive să fie fericiți. În minutul 58, Georges Compano a intrat pe lista shooterilor. Christian Coppini l-a ajutat să înscrie golul.

Singurul cartonaș galben din a doua repriză i-a fost acordat lui Marius Konstantin de la echipa gazdă. Acesta a fost minutul 59 al duelului. Cu o jumătate de oră înainte de fluierul final, echipa Dynama și-a schimbat mâinile. Andrei Radu s-a alăturat lui Cătălin Itu.

Aproape imediat, Christian Cobone a provocat o mare bucurie printre fanii CS Universitatea, marcând un alt gol în minutul 62 al meciului.

În ultimele minute ale meciului pe teren, emoțiile jucătorilor s-au potrivit cu cele din tribune. În primul minut al prelungirilor, Jovan Markovic a marcat scorul. Aceasta este a patra accidentare înregistrată de acest jucător în acest sezon.

Până la sfârșitul ședinței, rezultatul nu se schimbase. Duelul s-a încheiat cu 5-0.

CS Universitatea a controlat mai mult balonul 100% din timpul meciului, ducând la o victorie masivă în meci.

Jucătorii vizitatori au primit trei cartonașe galbene și un cartonaș roșu pe meci, iar adversarii lor au primit un galben.

CS Universitatea a făcut cinci schimbări în a doua repriză. În schimb, echipa vizitatoare a înlocuit în a doua repriză patru jucători.

Sâmbătă, Dynama va juca un alt joc pe teren propriu. Adversarul său va fi AFC UTA Arad. Totuși, duminică FC U Craiova 1948 SA va juca CS Universitatea din regiunea sa.