CS Universitatea – Steaua 2-3 (1-2). Liga Română – Etapa a 17-a din prima ligă

CS Universitatea – Steaua 2-3 (1-2).  Liga Română – Etapa a 17-a din prima ligă

Echipele care apar aici în istoria duelurilor directe s-au întâlnit de 25 de ori. Cei unsprezece jucători Stowe au câștigat de 18 ori, au remizat de trei ori și au pierdut doar patru.

Nu a trebuit să așteptăm mult primul gol al meciului. Norocul le-a zâmbit jucătorilor CS Universitatea în minutul 13 al meciului, când Andrei Ivan a marcat primul gol din penalty. Acest adversar trage ca la un semnal. Acesta este al optulea hit al sezonului.

După un sfert de oră de joc, arbitrul l-a pedepsit cu cartonaș pe Nikkor Bancu, fotbalistul.

Echipa oaspete a egalat scorul. În minutul 16, Euan Doumter a intrat pe lista trăgătorilor. Iulian Cristia a ajutat la înscrierea golului.

Cu opt minute înainte de finalul primei reprize, arbitrul i-a arătat lui Marius Konstantin un cartonaș de la gazdă.

Eforturile suplimentare ale Stelei au dat efectul golului. În minutul 39, Adrian Șut a dat echipei sale în avantaj. A marcat golul după o pasă a lui Florin Tonas.

În minutul 44, arbitrul i-a acordat un cartonaș lui Euan Domiter de la Steaua.

Repriza secundă a CS Universitatea a început cu o formație în schimbare, urmați de Lyes Houri și Ionuț Vîn după Jovan Markovic și Antoni Ivanov. Steaua a iesit si cu o formatie in schimbare, iar Andrei Cordea s-a alaturat lui Valentin Gheorghe. Antrenorul CS Universitatea a decis să-și folosească Jokerul. În minutul 46, Jorge Compano a intrat pe teren, iar Ștefan Baiaram a părăsit terenul. Georges Compano a făcut un serviciu grozav echipei sale, marcând un gol. A fost al treilea gol al său în campionatul din acest an.

Echipa Stelei nu s-a bucurat mult de conducere. A durat 18 minute, echipa gazdă a dus la egalitate. Golul a fost marcat de Georges Compano. Dan Nestor a ajutat la înscrierea golului.

READ  — Sentința a fost executată. Un actor care a murit pentru Polonia

În minutul 60, arbitrul Dan Nestor de la CS Universitatea a dat cartonaş galben, iar Rest Radonovic al echipei adverse în minutul 62. În minutul 64, Darius Dumitru a fost înlocuit de Iannis Eli. Suporterii stelişti au aşteptat cu nerăbdare prezentarea lui Constantin Budescu. Acest atacant a intrat deja ca înlocuitor de cinci ori în acest sezon și a marcat un gol. Ioan Domiter a trebuit să părăsească terenul. A fost o decizie bună, unsprezecele lui au reușit să marcheze golul victoriei.

În minutul 70, Octavian Popescu a fost înlocuit de Răzvan Oaida, iar Adrian Șut a fost înlocuit de Ovidiu Popescu, care urma să întărească lotul stelelor. La scurt timp antrenorul echipei adverse a decis să modernizeze echipa, înlocuindu-l pe Nicușor Bancu cu Christian Kupina. Cu patru minute înainte de finalul meciului, jucătorul CS University Les Horie a fost penalizat.

Andre Cordia a durat ceva timp pentru a declanșa o explozie de bucurie printre suporterii lui Stowe, marcând un alt gol în primul minut al prelungirilor. Risto Radonovic a marcat o pasă crucială în poartă.

Rezultatul nu s-a schimbat până la finalul duelului. Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 2-3.

Al unsprezecelea jucător de la Steau a avut posesia balonului 75 la sută din meci, câștigând meciul.

În prima repriză, arbitrul le-a arătat două cartonașe galbene gazdelor, în timp ce în repriza secundă au primit același număr. Jucătorii Stowe au primit un cartonaș galben în prima repriză și același în a doua repriză.

Echipa gazdă a înlocuit patru jucători în repriza secundă. Pe de altă parte, echipa lui Stowe a înlocuit cinci jucători în repriza secundă.

Pe 5 decembrie, Steaua va avea șansa să marcheze mai multe puncte acasă. Adversarul său va fi AFC UTA Arad. Pe 6 decembrie, Boccani va găzdui CS Universitatea.