Cum ai făcut asta?! Reînvierea nemaiauzită și triumful lui Annette Kontaveit

Cum ai făcut asta?!  Reînvierea nemaiauzită și triumful lui Annette Kontaveit

Anett Kontaveit în circumstanțe uimitoare a câștigat titlul la turneul WTA 500 de la Moscova. În finală, tenismenul eston a pierdut foarte mult în fața rusei Ekaterina Alexandrova, dar a răsturnat soarta acestei confruntări.

Łukasz Iwanek

Annette Kontaveit, Cupa Mesterzini Kremlin 2021

PAP / EPA / YURI KOCHETKOV / În fotografie: Annette Kontaveit, campioană a Cupei Kremlin din 2021

Duminică a avut loc la Moscova finala celei de-a 25-a ediții a Campionatelor WTA. A avut un curs minunat. Anett Kontaveit (WTA 20) a pierdut 4: 6, 0: 4, dar a renăscut și a câștigat 4: 6, 6: 4, 7: 5 Ekaterina Aleksandrów (WTA 37). Estonul a câștigat anul acesta al treilea titlu, după Cleveland și Ostrava.

A existat o pauză în primul set, pe care Alexandrowa a înscris-o în 3: 2. În a doua repriză, jucătoarea rusă a primit de două ori pasul adversarului și, după ce a apărat două puncte de break, a ieșit cu scorul de 4-0. A fost o dezvoltare uimitoare. Kontaveit a câștigat șase jocuri la rând.

În setul trei, Alexandru a marcat un atac în minutul 5: 4. Cuvântul decisiv îi aparține lui Kontaveit. Estonul a câștigat ultimele trei meciuri. Victoria s-a încheiat cu prima minge de meci.

În meciul care a durat două ore și 22 de minute, Kontaveit a apărat șapte din cele 11 puncte de break și a luat cinci dintre cele 15 oportunități de breakout. A înscris cu cinci puncte mai mult decât Alexandro (114-109). Estonienul a trimis 34 de lovituri finale și a comis 36 de erori neforțate. Rusul are 35 de victorii consecutive și 43 de faulturi.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewspsport: Unul se uita la celălalt. Un gol ciudat într-un meci feminin

READ  Transmisie în direct: ziua 7 a Jocurilor Tokyo 2020. Cine prezintă spectacolul astăzi? El traieste

Kontaveit și Alexandroua au avut un al doilea meci. Sezonul trecut la Ostrava, confruntarea dintre ei a fost foarte interesantă. Estonul a renăscut cu 2: 5 în setul trei și a salvat două mingi din meci în tiebreak.

Aleksandrowa a apărut în a treia finală de simplu a turneului WTA. Primul a fost înregistrat în 2018 la Linz, iar sezonul trecut a fost victorioasă la Shenzhen. Kontaveit are acum un buget final de 4-7. A câștigat primul său titlu în patru ani la Den Bosch.

Kontaveit a câștigat 21 din ultimele 23 de meciuri, iar bilanțul pentru acest an este de 40-15. Încă în lupta pentru ultimul loc cu dreptul de a juca în finala WTA (10-17 noiembrie la Guadalajara). Rivalitatea lor cu Ons Jabeur. Estonienul va concura la Cluj-Napoca săptămâna viitoare, iar tunisianul va concura la Courmayeur. Kontaveit se va califica la Campionatele WTA dacă va câștiga titlul în România și Gaber va fi eliminat în Italia înainte de semifinale.

Finala de dublu a avut loc sâmbătă. Campioane au fost Yelena Ostapenko și Katerina Senyakova, care au câștigat 6: 2, 4: 6, 10-8, de la ucraineana Nadia Kizinok și românca Raluca Olaru. Pentru Letonia, acesta este al patrulea titlu la dublu, iar fata cehă a obținut cea de-a treisprezecea victorie.

Cupa Kremlinului, Moscova (Rusia)
WTA 500, teren greu în sală, premiu total în bani 565,5 mii. dolar
Duminică 24 octombrie

finală la simplu:

Annette Kontaveit (Estonia, 9 / WC) a învins-o pe Ekaterina Alexandruwa (Rusia) cu 4: 6, 6: 4, 7: 5

Soțul meu este definitiv:

Jelena Ostapenko (Letonia, 2) / Katerina Senyakova (Republica Cehă, 2) – Nadia Kizinuk (Letonia, 4) / Raluca Olaru (România, 4) 6-2, 4: 6, 10-8

READ  Campionatul European: Italia - Olanda. Acoperire live și rezultate