Cunoaștem rivalul lui Hurkacz la Madrid! Trei seturi de tenis BJ

Cunoaștem rivalul lui Hurkacz la Madrid!  Trei seturi de tenis BJ

Hubert Hurkacz (al 9-lea ATP) se pregătește să înceapă Masters pe zgură de la Madrid. El este cap de serie pe locul opt și începe meciul în turul doi. Se știe cu cine se va confrunta.

Priveste filmarea
Idze Świątek și-a pierdut nervii. „Ca jurnalişti nu ştiam ce să facem.”

Hubert Hurkacz și-a întâlnit primul rival la Madrid. Luptă de trei pachete

Adversarul de la pol a fost ales printr-o confruntare între Jack Draper (43 ATP) și Tanasi Kokkinakis (93 ATP) care au intrat în tabloul principal al calificărilor. Meciul a început mult mai bine de echipa clasată mai sus. În repriza secundă și-a învins adversarul și și-a menținut fără probleme superioritatea (nu a apărat niciun break) până la finalul setului, care s-a încheiat cu scorul de 6:3.

Al doilea joc a început cu serverele în control, iar în primele cinci jocuri receptorii au înscris un total de trei puncte. În al șaselea joc, Draper a început să aibă probleme cu serviciul său și a fost scăpat la 2:4. Britanicul ar fi putut să se salveze în al nouălea joc, dar a ratat șansa de a sparge serviciul. De data aceasta, Kokkinakis a câștigat cu scorul de 6:3.

În primele 11 jocuri ale setului decisiv, australianul în vârstă de 28 de ani a câștigat singurul punct de break (în al șaptelea joc). A servit și la 5-6 pentru a rămâne în meci. Dar Draper a făcut ceea ce Kokkinakis nu reușise să facă înainte, transformând primul său punct de break. Acesta a fost un punct decisiv în avansarea în turul doi, iar lupta a durat două ore și cinci minute.

READ  Spania și Elveția joacă! Cum arată categoria turneului după meciurile de luni?

Jack Draper – Thanasi Kokkinakis 6:3, 3:6, 7:5

Jack Draper este rivalul lui Hubert Hurkacz la Madrid. Au jucat împreună recent

Britanicul va fi rivalul lui Hurkacz la Madrid. Aceasta va fi a doua lor confruntare în mai mult de zece zile. La începutul lunii aprilie, s-au întâlnit în primul tur al turneului ATP 1000 de la Monte Carlo. Apoi polul a câștigat 6:4, 3:6, 7:6(2). Bilanțul general al bătăliilor este potrivit și pentru el (trei victorii și o înfrângere).

Deocamdată, organizatorii nu au anunțat data și ora meciului dintre Hubert Hurkacz și Jacek Draper.