Cunoaștem setul complet de perechi de sferturi de finală ale Campionatului European. O sarcină dificilă în fața polonezilor

Cunoaștem setul complet de perechi de sferturi de finală ale Campionatului European.  O sarcină dificilă în fața polonezilor

Materiale de presă / CEV / Echipa națională masculină a Poloniei

Jacek Pawlowski

Duminică, am cunoscut setul complet de perechi din sferturile de finală ale Campionatului European de volei masculin. Primele opt echipe ale turneului includ polonezii, care se confruntă cu prima lor provocare serioasă. Sârbii vor fi o barieră în semifinale.

Sferturile de finală vor avea loc în perioada 11-12 septembrie 2023 la Varna, Bulgaria și Bari, Italia. După aceea, competiția se va muta la Roma, unde vor avea loc semifinalele și meciurile pentru medalii. Câștigătorul Campionatului European va fi anunțat pe 16 septembrie.

Primul meci din sferturile de finală va avea parte de Slovenia și Ucraina. Oamenii lui Gheorghe Creţu, apărând medalia de argint cucerită în urmă cu doi ani, sunt favoriţi la ciocnire. Pentru voleiul din Est, victoria a fost a patra lor promovare în primii opt din istorie.

Perechea numărul doi vor fi francezii și românii. Les Bleus vor fi, fără îndoială, favoriți. Totuși, trebuie subliniat că cele două echipe au avut șansa să se concureze în urmă cu câteva zile la Tel Aviv. Oamenii lui Sergio Stancu au creat apoi senzație cu o victorie cu 3-1.

Italienii vor juca împotriva olandezilor la Paris. Campionii mondiali și europeni nu au pierdut încă un meci, iar ratingurile lor sunt, fără îndoială, ridicate. În faza grupelor, azzurrii au învins, printre alții: sârbii, germanii și belgienii, iar în optimile de finală au învins Macedonia. Olandezii, după ce au pierdut în grupă în fața polonezilor, abia mai târziu au câștigat. În sferturile de finală, Germania a învins Germania după un tie-break.

READ  Viveomża Vive Kielce are un concurent serios. Dinamo s-a terminat

Perechea numărul patru va fi formată din naționalele Poloniei și Serbiei. De la înființarea Republicii Srpska, cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în Campionatul European. Albii și roșii au ieșit pe primul loc de două ori, câștigând 3:2 în faza grupelor de la Cracovia în 2021 și 3:0 în meciul de pe locul 3 împotriva Katowice. Singura înfrângere a echipei noastre a fost la Varșovia 0:3 în 2017.

Tabelul 1/4 de finală a Campionatului European de volei masculin:

11 septembrie, ora 17.30: Slovenia – Ucraina
11 septembrie, ora 21.00: Franța – România
12 septembrie, ora 21.00: Italia – Olanda
12 septembrie, ora 18.00: Serbia – Polonia

citeşte mai mult:
„A fost un bun spirit de echipă”. Jucători de volei polonezi în cuvinte frumoase după accidentarea prietenului lor
Știm următorul meci din sferturile de finală ale Campionatului European. Este potențialul rival al Poloniei

Urmărește videoclipul: O zi specială pentru antrenorul naționalei Poloniei. Jucătorii de volei nu uită niciodată – Pat Siatka