Cupa Billie Jean King – A câștigat și dubla, învingând Polonia…

Magdalena Fręch, Alicja Rosolska le-au învins pe Mihaela Pozarnescu și Andrea Mito cu 5:7, 6:3, 10-5 și astfel Polonia a învins România cu 4:0 la Radom în play-off-ul de tenis pentru a avansa în finala Cupei Billie Jean King.

Meciul de dublu nu a fost important, pentru că cu scorul de 3: 0, echipa alb-roșie era deja sigură că va urca. Punctul principal mai devreme sâmbătă a fost Iga Świątek, care a câștigat cu Andreea Prisacariu 6:0, 6:0.

Vineri, Magda Lynette a învins-o pe Irina Camelia Peugeot cu 6:1, 4:6, 6:2, iar Švetik a învins-o pe Pozarnescu cu 6:1, 6:0.

Romanii au venit la Radom într-o combinație foarte slabă. Cei mai buni trei jucători din această țară din clasamentul mondial lipsesc. Nu doar fosta lider a clasamentului, iar acum Simona Halep nr 20, ci si Sorana Cersti, care ocupa locul 24 si locul 56 este Elena Gabriella Ross.

Turneul final BJKC, cu 12 echipe, este programat să aibă loc în perioada 8-13 noiembrie într-un loc încă necunoscut. Playoff-urile de vineri și sâmbătă vor selecta șapte participanți. Elveția, Australia, Belgia și Slovacia nu pot juca în el. Această din urmă echipă se va alătura datorită unui „wild card” acordat de Federația Internațională de Tenis.

Aceasta va fi prima apariție a polonezilor în finala Cupei Billie Jean King în noul format. Înainte de reorganizarea Fed Cup și schimbarea numelui, aceștia au fost promovați în prima grupă mondială de opt echipe, iar în februarie 2015 au pierdut cu Rusia la Cracovia.

În noiembrie anul trecut, rușii au câștigat turneul final de la Praga. Totuși, nu își vor apăra titlul, deoarece au fost excluși din competiție din cauza atacului militar rusesc asupra Ucrainei. Belarus, ale cărei autorități susțin agresiunea, a fost exclusă din același motiv. (PAP)

READ  Regatul Unit Marea Britanie: Activiștii pentru climă întrerup un concert clasic la Royal Albert Hall din Londra