Cupa Billy Jean King: Polonia – România. Rumunek – A înlocuit-o pe Halep în revista Denise

Cupa Billy Jean King: Polonia – România.  Rumunek – A înlocuit-o pe Halep în revista Denise

Raluka Olaro a fost nominalizată în naționala României pentru meciul din Cupa Billy Jean King împotriva Poloniei de la Centrul Sportiv Radome din 15-16 aprilie, înlocuind-o pe accidentată Simona Halep. Mulțimea a inclus Iga wiątek, care luni – primul pol din istorie – va deveni șeful clasamentului WTA Tour.

Jucătoarea australiană Ashley Party (care va fi eliminată oficial din clasament pe 4 aprilie) va deveni pe neașteptate actuala vicecampioană Swedek, numărul 1 mondial, după sfârșitul neașteptat al carierei.

Pe lângă Iga, căpitanul David Celt a fost nominalizat la Turneul BJKC: Magda Lynette (AZS Poznań) clasată pe locul 63 în lume, Magdalena Fresh (pe locul 89) (echipa KS Górnik Bytom / LOTOS PZT), Maja Chwalińska pe locul 263 (clasată BKT Advanceska 263). ) (KT Warszawianka) locul 68.

Inițial, căpitanul echipei Romane a fost numit de căpitanul Horia Decca, iar fosta șefă a clasamentului WTA a fost Simona Halep. Cu toate acestea, o accidentare la picior nu l-a împiedicat doar să joace la Radom, ci și la turneele WTA Miami și Charleston. În această funcție, a fost înlocuit de Raluka Olaru, în vârstă de 33 de ani, în prezent a 39-a jucătoare mondială de dublu (în prezent nu în clasamentul de simplu).

Se știe deja că la Radome vor veni Elena-Gabriella Roose (a 57-a WDA), Irina-Camilla Begu (a 70-a) și Monica Niculescu (a 42-a în clasamentul WTA de dublu).

Participarea la meciul Polonia-România se va desfășura la Hart Court din Centrul Sportiv Radome în perioada 8-13 noiembrie (locuri nealemate încă) pentru meciul final pentru BJKC.