Cupa Billy Jean King: Raluka o înlocuiește pe Simona Halep în lotul Romaniei pentru meciul cu Polonia

Raluka Olaro a fost nominalizată în lotul României pentru turneul de tenis împotriva Poloniei, înlocuind-o pe accidentată Simona Halep (foto).

Raluka O’Rourke a fost numită în lotul României la turneul de tenis împotriva Poloniei, înlocuind-o pe accidentată Simona Halep pentru dreptul de a juca în finala Cupei Billy Jean King (fostă Fed Cup) – a anunțat Asociația Poloneză de Tenis într-un afirmație. Întâlnirea va avea loc la Radome în perioada 15-16 aprilie.

Halep (în prezent pe locul 19), care a fost anterior în fruntea clasamentului mondial, suferă de o accidentare la coapsă. Din cauza accidentării, printre altele, Iga Swedek o va juca cu japoneza Naomi Osaka în turneul WTA care se încheie sâmbătă la Miami. Charleston va părăsi România (4-10 aprilie).

Vezi și: Billy Jean King Cup: Iga Swedek va juca împotriva României

El a fost înlocuit de căpitanul Horia Dekhov, în vârstă de 33 de ani, care nu este clasat în clasamentul de simplu, dar se află pe locul 39 la dublu.

Pe langa el, in Romania sunt urmatoarele: Elena-Gabriela Roose, Irina-Camilla Begu si Monica Niculescu. Jucând în alb și roșu: Świątek, Magda Linette, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska și Alicja Rosolska.

Meciul Polonia-România va avea loc în perioada 15-16 aprilie la Centrul Sportiv Radome.