. Cupa Mondială 2022: Andrei Gudjohnsen se alătură tatălui și bunicului său

.  Cupa Mondială 2022: Andrei Gudjohnsen se alătură tatălui și bunicului său

Andriy Gudjohnsen a marcat în calificarea la Cupa Mondială împotriva Macedoniei de Nord

Andrei Gudjohnsen, în vârstă de 19 ani, s-a alăturat tatălui și bunicului său în timp ce au marcat pentru echipa națională islandeză. Duminică a marcat un gol în calificarea la Cupa Mondială împotriva Macedoniei (2: 2).

Gudjohnsen, născut la Londra (Real Madrid B), a intrat pe teren în minutul 82, iar în minutul 84 a determinat rezultatul meciului. Cu doar câteva minute în urmă, echipa islandeză pierdea cu 0: 2.

VEZI ȘI: Adam Szalay a avut șansa de a reveni la echipa națională pentru meciul împotriva Andorei

Tatăl lui Andriy, Edur Gudjohnsen, în vârstă de 43 de ani, este considerat cel mai bun fotbalist islandez din istorie. În echipa națională a jucat 88 de meciuri și a marcat 26 de goluri. A cântat, printre altele, la Chelsea Londra și Barcelona. Astăzi se află în corpul antrenor al echipei naționale islandeze.

Fiul său a debutat la națională joi cu România (0: 2), iar duminică a marcat primul său gol.

Bunicul lui Andrei Arnor, în vârstă de 60 de ani, a marcat 14 goluri pentru Islanda și a jucat 73 de meciuri din 1979 până în 1997. A jucat, printre altele, pentru Anderlecht și Girondin Bordeaux.

În aprilie 1996 a existat o situație neobișnuită în meciul amical dintre Estonia și Islanda (0: 3), deoarece în a doua jumătate Edur l-a înlocuit pe tatăl său Arnor.

În tabelul grupului J el. După cinci runde, Germania conduce Cupa Mondială cu 12 puncte, înaintea Armeniei 10, a României 9, a Macedoniei de Nord 8, a Islandei 4 și a Liechtensteinului 0.

READ  Finala WTA. Concurenții IGA Soyutek se luptă pentru semifinale. Meciul continuă