Cupa Mondială de hochei – Marea Britanie – Polonia după 5:4 ET (Explicație, astfel…

Polonia a pierdut cu 4-5 în fața Marii Britanii în al doilea joc al Campionatului Mondial de hochei pe gheață Divizia 1A de la Nottingham. Această înfrângere nu a exclus șansele de elită ale jucătorilor în alb și roșu, mai ales că au reușit să obțină un punct. Întâlnirea de marți cu Italia va fi crucială.

Marea Britanie – Polonia 5:4 după prelungiri (1:1, 2:0, 1:3 – 1:0).

Goluri: 1:0 Jonathan Phillips (2), 1:1 Dominic Bass (11), 2:1 Kate Nielsen (24), 3:1 Liam Kirk (34), 3:2 Pavel Zygmund (46), 3:3 Kamil Valaga (55), 4-3 Mike Hammond (59), 4-4 Bartos Frasco (60), 5-4 Ben Lake (63).

Condamnări: Marea Britanie – 8; Polonia – 31 de minute, penalty 20+5 minute pentru Dominik Paas.

Polonia: John Murray – Maciej Krusek, Patrik Wajda, Patrick Wronka, Kreszkors Basiot, Bartos Frasco – Marcin Kolus, Bartos Siura, Bartomij Jezsiorski, Christian Dziubiski, Alan Siskiskiskiskiskiskiskis, k Paś, Kamil Wałęga, Paweł Zygnygmunt, Oskar Jailewnygmunt, Mateusz Michalski, Filip Starczynski, Radoslaw Galant.

Oamenii antrenorului Robert Calabar au deschis întâlnirea cu gazdele susținuți de o victorie uluitoare cu 7:0 în fața Lituaniei sâmbătă. În timp ce polonezii au luat un avans rapid în acel joc, de data aceasta britanicii au marcat un gol cu ​​două minute rămase de joc. Jonathan Phillips îl învinge pe John Murray cu o lovitură din rever al lui Robert Lachowicz.

Polonia a egalat în minutul 11. Paweł Zygmunt ia făcut o pasă grozavă lui Dominik Pas și acest șut precis în colțul de sus nu ia oferit nicio șansă lui Ben Bounce.

Începutul celei de-a doua perioade a aparținut din nou britanicilor. În minutul 24, Nathaniel Halbert i-a pasat pe sub gard către Kate Nielsen, care l-a surprins pe Murray cu un șut de la câțiva metri. Polonezii ar fi putut egala foarte repede, dar șutul lui Pave Droni a fost blocat. Apoi Bounce a făcut o salvare fantastică, apărând șutul și revenirea lui Bartos Frasca.

READ  Ghidul Capitol City - Jucătorii de baschet Legia își întâlnesc rivalii la Cupa Europei FIBA

În minutul 32, Bass a primit un penalty de meci pentru că și-a aruncat adversarul pe tablă, iar alb-roșul a fost nevoit să joace slab timp de cinci minute. Englezii s-au grăbit să valorifice acest avantaj – Liam Kirk a tras peste gheață și a trimis pucul în plasă între gardurile lui Murray.

Polonezii în această perioadă pot înscrie un gol de contact. Bounce a lovit pucul peste stâlp după un miting al lui Kamil Walaga. Polonezii au profitat de două ori la începutul ultimei perioade cu Zygmunt înscriind în minutul 46.

Finalul meciului a fost foarte interesant. Polonezii au avut șanse de egalare, iar englezii au făcut un atac periculos când Kirk, într-o situație unu-la-unu cu portarul, a lovit bara.

Cu toate acestea, în minutul 55, Walaga nu a greșit când a marcat un gol care s-a încheiat la egalitate. Grzegorz Pasiut a fost trimis apoi în careu pentru o bată înaltă. Englezii au jucat bine. Castle și Mike Hammond au marcat al patrulea gol la 90 de secunde.

Polonezii nu au cedat și s-au îndreptat spre prelungiri. Cu 48 de secunde până la sirena finală, Frasco a încheiat un șut al lui Marcin Kolusz. Judecătorii au analizat acțiunea pe video și au verificat că atacantul lui GKS Katowice nu a ridicat bastonul prea sus și a marcat în final acest gol.

Zygmunt a avut prima șansă de a marca în cinci minute de prelungiri, care s-a desfășurat în formula „trei contra trei”. Murray a provocat apoi căderea adversarului și polonezii au fost nevoiți să joace slab. Acest lucru s-a inversat rapid, când Ben Lake a marcat golul victoriei. Polonezii aveau un punct de consolare de rezervă.

READ  Situația evreilor în diferitele țări ale Europei ocupate în timpul celui de-al Doilea Război Mondial

„Ar putea fi un punct de aur”, a spus el într-un interviu acordat TVP, care nu a putut accepta decizia judecătorilor de a-l amenda pe Murray.

Primele două echipe vor avansa la Campionatul Mondial de anul viitor. Echipa de jos va retrograda în Divizia 1B.

Luni va fi o zi competitivă. Marți, Polonia va juca împotriva Italiei (17:00), România cu Coreea de Sud (13:30) și Marea Britanie împotriva Lituaniei (20:30).

Alte meciuri de duminică: Lituania – România 2:3 (2:1, 0:2, 0:0), Italia – Coreea de Sud 6:1 (2:0, 1:0, 3:1).