Cupa Mondială la tenis de masă. Marek Padowski l-a învins pe campioana mondială

Cupa Mondială la tenis de masă.  Marek Padowski l-a învins pe campioana mondială

Taiwanezul este campioana mondială la dublu 2013 (alături de Chuang Chih-Yuan, de asemenea jucător de la Houston de la Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki), dar Badowski a câștigat surprinzător de ușor, scăzând nu mai mult de 8 puncte în orice set. În turul doi s-a calificat și Jakob Degas, câștigătorul croatului Fran Kojic. În turul doi, Padovsky îl va înfrunta pe marele suedez Christian Karlsson, iar japonezul Degas îl va înfrunta pe cel mai bun Tomokazu Harimoto (a doua cap de serie la Cupa Mondială).

Jucătorii de ping-pong și-au jucat luptele unu-la-unu puțin mai devreme. Doar Natalia Bajor, care a concurat cu mult mai slaba belgiană Natalie Marchetti, a ajuns în finală 1/32 și s-a impus cu 4:2, după un meci mai mult sau mai puțin egal. Al doilea obstacol va fi mai greu, căci va fi marea româncă Bernadette Szucks. Cu toate acestea, Natalia Bartika și Anna Wogerzen s-au retras din studiu. Partika a fost pe primul loc cu locul 59 în lume, Cheng Hsien Tzu s-a clasat cu 2:1 în grupe, dar a pierdut următoarele trei meciuri. Păcat, pentru că taiwanezii nu au dat nimic deosebit, dar au făcut mai puține greșeli. Partica și Bajor joacă și ei la dublu, în timp ce înfrângerea lui Węgrzyn cu scorul de 0:4 împotriva marii românce Elisabetta Samara înseamnă un adio complet de la competiție.

READ  zgură. Favorita a murit pe pista maghiară. Provocare GP fără Kołodziej

Ambele noastre mixuri au deschis turneul cu victoriile lor, deși Degas și Bartica au avut o ceartă surprinzător de lungă cu media argentiniană. În turul doi îi vor înfrunta pe francezul Emmanuel Lipson și pe Yuan Jia Nan. Cu toate acestea, Padovsky și Bajor, după ce i-au eliminat pe slovaci, vor juca în 1/8 de finală cu duoul din Hong Kong format din Ho Kwan Kit, Lee Ho Ching.

consecințe:

Feminin, 1/64 de finală: Natalia Bajor – Natalie Marchetti (Belgia) 4:2 (11:5, 7:11, 11:7, 11:8, 9:11, 11:8), Elisabetta Samara (România) – Anna Fogerzen 4:0 ( 11:6, 11:9, 11:4, 11:8), Cheng Hsien Tzu (Taiwan) – Natalia Partika 4: 2 (11:8, 5:11, 12:14, 11:9, 13:11, 11:7).

Masculin, 1/64 de finală: Jacob Degas – Fran Kojic (Croația) 4:2 (7:11, 11:9, 11:6, 11:0, 7:11, 11:6), Marek Padowski – Chin Shin An (Taiwan) 4:1 (11:5, 11:6, 6:11, 11:4, 11:8).

bater, 1/32 de finală: Degas, Partica – Horacio Cifuentes, Camila Arguelles (Argentina) 3:2 (11:8, 4:11, 12:10, 8:11, 11:9), Padowski, Bajor – Wang Yang, Tatiana Kokolkova (Slovacia) 3:1 (7:11, 11:8, 11:1, 11:7).