Danielle Collins nu a scăpat de probleme din Palermo. Italianul se temea de australian

Danielle Collins nu a scăpat de probleme din Palermo.  Italianul se temea de australian
Primul rang Danielle Collins nu a evitat probleme la Campionatul WTA 250, marți, la Palermo. Jucătoarea italiană de tenis i-a provocat o mare consternare australianului.

Łukasz Iwanek

Daniel Collins

PAP / EPA / YOAN VALAT / În fotografie: Danielle Collins

Danielle Collins (WTA 44) a călătorit la Palermo din Budapesta, unde a ajuns în semifinale săptămâna trecută. Marți, ea a apărat trei seturi la 4: 5 și a câștigat 7: 5, 6: 3 de Katharina Gerlach (WTA 225). În termen de 90 de minute, americanul avea 23 din 31 de puncte la prima ei pasă și consumase cinci dintre cele 10 puncte de pauză. În turul doi, îl va înfrunta pe australianul Madison Inglis.

Astra Sharma (WTA 121) a câștigat cu 6: 4, 1: 6, 6: 3 împotriva Lucrezia Stefanini (WTA 252) după două ore și patru minute. Ambii jucători au făcut cinci pauze. Australianul a înscris cu șapte puncte mai mult decât italianul (85-78). Și va juca în sferturile de finală cu rusoaica Natalia Wichlyankiwa.

Shuai Zhang (WTA 57) a învins-o pe Cristina Buxa (WTA 160) cu 7: 5, 6: 4. În primul set, chinezii au revenit de la 2: 5. În meciul de 84 de minute, spaniolul a făcut 10 duble greșeli. Zhang a folosit șase din cele 12 puncte de break. Următoarea ei concurentă va fi Francesca Di Lorenzo (WTA 161), care a ajuns din urmă de două ori. În primul set a urcat de la 2: 5 (a salvat mingea setată), iar în al doilea set de la 0: 3. Americanul a câștigat cu 7: 5, 6: 3 pe Walria Sawinich (WTA 182).

READ  Challenger Pozna Open: Walków și Zieliński în runda a doua de dublu

Victoria Tomoa (WTA 117) a pierdut cu 4: 6, 1: 6 cu Lucia Bronzetti (WTA 190). Într-un meci de 1 oră și 43 de minute, italianul a folosit toate cele cinci puncte de break. Kamilla Rachimowa (WTA 132) a pierdut cu 6: 3, 2: 6, 2: 6 în fața Olga Danilovich (WTA 149) după două ore și șase minute. Rusoaica a comis opt greșeli duble și a fost spartă de opt ori.

Katharina Zwaka (WTA 144) a învins-o pe Lizette Cabrera (WTA 146) cu 6: 2, 6: 3. În 79 de minute, ucraineana a obținut 16 din 22 de puncte cu a doua pasă a adversarului și a folosit șase din cele 12 puncte de break. Elena-Gabriella Ross (WTA 137) a învins-o pe Mandy Minella (WTA 227) cu 6: 3, 6: 1. România a profitat de șase din 16 oportunități de pauză.

Campionatul feminin PalermoPalermo (Italia)
WTA, teren de lut, premiu total în bani 235,24 mii. dolar
Marți, 20 iulie

Prima rundă de simplu
:

Daniel Collins (SUA, 1) vs. Katharina Gerlach (Germania, Q) 7-5, 6-3
Shuai Zhang (China, 4 / V) Cristina Buxa (Spania) 7-5, 6-3
Astra Sharma (Australia, 7) a învins-o pe Lucrezia Stefanini (Italia, WC) cu 6-4 1-6, 6-3.
Lucia Bronzetti (Italia, Cupa Mondială) a învins-o pe Victoria Tomoa (Bulgaria, 5) cu 6: 4 6: 1
Olga Danilovic (Serbia) a învins-o pe Camila Racimoa (Rusia, 8) cu 3-6, 6-2, 6-2.
Katrina Zwaka (Ucraina) – Lizette Cabrera (Australia) 6: 2, 6: 3
Francesca Di Lorenzo (SUA) – Valeria Sawinich (Rusia) 7: 5, 6: 3
Elena Gabriella Ross (România) a învins-o pe Mandy Minella (Luxemburg) cu 6-3, 6-1

Vezi si:
A făcut-o, dar s-a oprit în setul al treilea. Magdalena Froch fără promovare în Gdynia
Mare revanșă a lui Weronika Falkowska în ucraineană. Poloneza a jucat ca o notă muzicală

READ  Germanii au depășit numărul letonilor. Un test final promițător înainte de Euro 2020
Se va califica Daniel Collins pentru sferturile de finală ale turneului de la Palermo?