De ce Poznan? Nika Kwekikiri a jucat cu Georgia și a câștigat cu România.

De ce Poznan?  Nika Kwekikiri a jucat cu Georgia și a câștigat cu România.

Nika Kwekweskiri de la Lech Pozna a jucat pentru echipa națională a Georgiei din primul minut până în minutul 57, când a fost înlocuit de Otar Kiteiszwili. Toate golurile au fost marcate în meci când Nikki Kwikowski nu mai era pe teren.

În primul rând, în minutul 61, golul a fost marcat de George Mikutadze, după o muncă dinamică în suprafața de pedeapsă și asistat de Otar Kittisvili, care tocmai fusese prezentat lui Lech Poznan. Românii au reușit să egaleze rapid, dar în minutul 65, Razvan Marin a înscris de la Cagliari cu o lovitură de pedeapsă peste transversală. Șase minute mai târziu, în minutul 71, scorul era 0-2. Giorgi Abordania a lovit puternic mingea în suprafața de pedeapsă și după o vreme a reușit să-i ofere golul partenerului său însărcinat.

România a răspuns doar cu un gol de 1-2. Andrei Ivan a lovit-o după o pasă rapidă, lăsându-l singur în suprafața de pedeapsă.

Anterior, lucru rar în cazul meciurilor amicale, arbitrul a arătat două cartonașe roșii. Românul Florin Tonas a văzut-o în minutul 42 pentru a lovi adversarul, iar pe Saba Querquilla (în minutul 64) pentru al doilea cartonaș galben.

România și Georgia nu vor juca în viitorul turneu Euro 2020, care a fost amânat până în 2021.

Nika Kwekweskiri a devenit jucător de fotbal în Lech Pozna la începutul anului 2021. El a semnat contractul pentru doar o jumătate de an, deoarece descărcarea sa a fost legată de incapacitatea lui Radosław Murawski de a apărea în fostul Lech Poznań, care are un contract cu club în vigoare de la 1 iulie. distanţă Nika Kwekweskiri a primit o șansă de la Janusz Góra în meciul dintre Lech și Legia Varșovia și au existat voci ale fanilor care cereau să joace frecvent. Maciej Skorża, care – așa cum a recunoscut el însuși – cunoaște capacitățile georgianului, în timp ce aplica pentru postul de antrenor al echipei locale (devenind în cele din urmă fostul actor francez, Willy Sagnol), a pariat cu nerăbdare pe Kwekweskiri și a condus la fapt că Semnați un nou contract cu Lech Pozna, până în 2023.