De data aceasta fără thriller. Serie de victorii a lui Rybakina continuă

De data aceasta fără thriller.  Serie de victorii a lui Rybakina continuă

PAP/EPA / În fotografie: Yelena Rybakina

Lucas Ivanek

Yelena Rybakina nu a avut din nou o perioadă ușoară, dar de data aceasta nu a pierdut niciun set la turneul WTA 1000 de la Miami. Kazahstanul a eliminat-o pe belgiana Elise Mertens. Letona Jelena Ostapenko a fost eliminată din turneu.

Jelena Rybakina (WTA 7) a câștigat așa-numita „Sunny Double” într-un sezon în care a câștigat turnee la Indian Wells și Miami. În California, ea a învins-o în finală pe Arina Sabalenka. În Florida, ea s-a confruntat cu un adevărat test. Ea a deschis competiția cu Anna Galinska și Paula Padosa în Three Hundred Thrillers. În meciul cu spaniolul, Kasaska a salvat punctul de meci.

Meciul din runda a patra cu participarea lui Rybakina nu a dat astfel de emoții, dar nu a fost o plimbare pentru ea. A învins-o pe Elise Mertens (WTA 39) cu 6:4, 6:3 după o oră și 46 de minute. Kazaska a susținut primul set la 3:3 și a câștigat încă trei jocuri. A fost o pauză în setul doi, pe care campioana de la Wimbledon l-a câștigat cu 2:0.

În tot meciul, Rybakina a lovit 10 ași, iar Mertens a comis nouă greșeli duble. Kazaska a marcat 40 din 50 de puncte la primul serviciu. Ea a răspuns la șapte din opt puncte de break și a luat trei din nouă puncte de break. A ridicat scorul întâlnirilor cu belgianul la 3-1.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Ce antrenament la stâlp! „Fetele mă urmăresc”

Martina Trevisan (WTA 24) a câștigat cu 6:3, 6:3 împotriva Jelenei Ostapenko (WTA 22). Italianul a revenit de la 0:2 în jos în setul doi. Ambii jucători au avut nouă puncte de break în meciul de 90 de minute. Letonia a marcat doar două interceptări și a dat cinci pase. Ostapenko a ajuns în finală în 2018 la Miami. Următorul adversar al lui Trevisan este Rybakina, care este neînvinsă în 11 meciuri.

READ  Tragedia lui Navalny este că a murit în zadar - rușii nu vor fi mișcați de asta

Anastasia Podabova (WTA 26) a învins-o pe Qinwen Zheng (WTA 23) cu 6-4, 7-6(4). În setul al doilea, tânărul de 21 de ani din Simek s-a adunat de la 1:4 în jos. Într-o oră și 40 de minute, chinezoaica a împărțit nouă cărți, dar s-a întors de patru ori. Aceasta va fi a treia întâlnire dintre acești jucători. La US Open (2022) și Adelaide (2023), Zeng s-a bucurat de victorii după lupte grele. Au fost în total patru tie break-uri în acele meciuri. Potapova o va înfrunta în sferturile de finală pe Jessica Pegula.

Sorana Cirstia (WTA 74) a învins-o pe Marketa Vondrousova (WTA 103) cu 7-6(3), 6-4. Meciul a durat 95 de minute. Românul a mers 35 pentru 44 la primul serviciu. Ea a răspuns la patru din cinci puncte de break și a luat două din al treilea.

Miami OpenMiami (SUA)
WTA 1000, hard court (Lagould), 8,8 milioane de dolari în bani
luni, 27 martie

Simplu runda a 4-a:

Elina Rybakina (Kazahstan, 10 ani) cu Elise Mertens (Belgia) 6-4, 6-3
Martina Trevisan (Italia, 25) – Jelena Ostapenko (Letonia, 24) 6-3, 6-3
Anastasia Podabova (27) – Qinwen Zheng (China, 23) 6:4, 7:6(4)
Sorana Cirstia (România) vs. Marketa Vondrusova (Cehia) 7-6(3), 6-4

Programul și rezultatele turneelor ​​feminine

citeşte mai mult:
Surprize în Miami. Karolina Pliskova este arestată de iubitul ei
Două seturi în meciul lui Alija Rosolska. Poloneza s-a luptat până în sferturile de finală la Miami
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)

READ  Campioni europeni nu vin în Bulgaria, spanioli în genunchi, introducere moderată Flix [WIDEO]