De două ori campioană s-a întors la Roma.  Promovarea lui Sloan Stephens

PAP / EPA / ETTORE FERRARI / FOTO: Elena Svitolina

Lucas Ivanek

Două ucrainene se ciocnesc miercuri la Roma (WTA 1000). Elina Svitolina, de două ori campioană a evenimentului, o înfruntă pe Lesia Tsurenko. Următorul este Sloan Stephens.

Finala primului tur are loc miercuri la Roma. Elina Svitolina (WTA 540) a revenit la Foro Italico după ce a câștigat turneul în 2017 și 2018. Sezonul trecut a ratat startul pentru că se aștepta la nașterea primului ei copil. Skye, fiica jucătorului de tenis ucrainean și francez Gael Monfils, s-a născut în octombrie.

Miercuri, Svitolina a pierdut în fața compatriotei Lesia Tsurenko (WTA 68) cu 4:6, 3:6. Primul set a fost plin de întorsături. Câștigătorul WTA Finals 2018 a pierdut patru meciuri consecutive la 2-0 înainte de a egala la 4-4. Decizia îi aparține lui Kurenko. În setul doi, Svitolina a întors pasa la 1:1. Și-a revenit pentru a lua conducerea cu 3-2. Nu a mai câștigat nicio bijuterie de atunci.

În 96 de minute, Kurenko a salvat cinci din opt puncte de break și a transformat șase din nouă puncte de break. A egalat scorul la 2-2 cu mai faimosul său compatriot. Ucrainenii s-au întâlnit pentru prima dată din 2017, când Svitolina era remarcabilă la Cincinnati. Următorul adversar al lui Kurenko este americanca Bernarda Pera.

Vezi videoclipul: Ea a făcut-o! Ea a mers cu bicicleta peste gropi înfricoșătoare

Sloane Stephens (WTA 36) a învins-o pe Nadia Podoroska (WTA 101) cu 6-4, 6-1. Americanul a câștigat 25 din 26 de puncte la primul serviciu în meciul de 82 de minute. Ea a spart o dată și a folosit cinci dintre cele 10 puncte de break. Campioanele de Grand Slam se vor întâlni în turul doi. Stephens (US Open 2017) o va înfrunta pe Victoria Azarenka (Australian Open 2012 și 2013).

READ  Interzicerea importurilor de alimente din Ucraina. Guvernul clarifică. „Suntem unul lângă altul”

Camila Osorio (WTA 100) a învins-o pe Varvara Kracheva (WTA 46) 7:6(4), 1:6, 7:6(4). În primul set, columbianul a revenit cu scorul de 3: 5. În al treilea rând, întoarcerea ei este și mai uimitoare. A reînviat de la 2:5 și a salvat trei mingi de meci. În al 12-lea joc, a irosit el însuși două puncte de meci, dar tie break-ul i-a revenit.

Thrillerul a durat două ore și 40 de minute. Au fost 32 de break-uri și 15 break-uri, dintre care Kraseva a marcat nouă. În setul doi, Osorio a marcat doar 12 puncte, iar în tot meciul a câștigat cu 15 mai puțin decât adversarul său (108-123). Cu toate acestea, columbianca a avansat în turul doi, unde o va înfrunta pe croația Petra Martic.

Taylor Townsend (WTA 168) a venit cu 3-5 în setul al treilea pentru a o învinge pe Yaslyn Bonaventure (WTA 86) cu 4-6, 6-1, 7-5. Tatjana Maria (WTA 63) a pierdut în fața Anna Ponder (WTA 93) 4:6, 1:6. Semifinalista germană de la Wimbledon a pierdut nouă din următoarele 10 jocuri pentru a conduce cu 4-3.

International BNL d’Italia, Roma (Italia)

Anna Ponder (Ungaria, K) – Tatjana Maria (Germania) 6-4, 6-1
Camila Osorio (Colombia, Que) – Varvara Krasseva 7:6(4), 1:6, 7:6(4)

Thriller de Maja Chwalinska. S-a luptat mai bine de trei ore
Urmărește meciurile Turului WTA online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)