de neoprit! Polonezul va juca în finala Australian Open

Su-Wei Hsieh și Jan Zieliński au avut o performanță impresionantă în turneul de dublu mixt de la Openul Australian de Grand Slam 2024. Perechea taiwanez-poloneză nu le-a oferit marți nicio șansă lui Nikol Melichar Martinez și Kevin Krawietz.

Rafael Smolensky

Jan Zielinski

Getty Images/Paul Kane/Imagine: Jan Zielinski

Este prima dată când joacă împreună și se înțeleg de minune. Jan Zielinski și Su-Wei Hsieh nu au renunțat încă la Melbourne. Au câștigat trei meciuri și vor juca în semifinale. Marți, duoul Nicole Melichar Martinez și Kevin Krawietz a câștigat cu 6:2, 6:3, iar întregul meci a durat doar 57 de minute.

Este grozav să vezi duoul polonez-taiwan la Melbourne Park. În primul set, a trebuit să-și apere un break point abia în al doilea joc. Apoi a fost un spectacol de joc bun. În al treilea joc, americanca a pierdut serviciul. După ce s-a schimbat de partea, serviciul germanului a fost rupt și polonezul l-a surprins cu un voleu superb, scorul a fost 4:1 pentru Hsieh și Zielinski.

Reprezentantul nostru și partenerul său nu au permis concurenților lor să se întoarcă la joc. Nativul din Varșovia a servit trei ași și a ținut serviciu la 5:1. Milicar Martinez și Krawietz au reușit totuși să rețină pasa. Totuși, după schimbarea capetelor, a treia pereche cap de serie a închis setul la supunerea la fostul lider al clasamentului la dublu.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Nu este o glumă. Așa se antrenează săritorii polonezi

În al doilea meci, situația de la prima emisiune aproape s-a repetat. După un început destul de egal, favoriții au câștigat avantaj în teren. Perechea formată din șapte cifre a ratat singurul punct de pauză al setului. Ca și în partea anterioară a meciului, ea nu a reușit să pătrundă.

READ  capitanul echipei. În culisele furtunii despre Robert Lewandowski

Hsieh și Zelensky au susținut concerte. Au avut șanse în aproape fiecare joc de serviciu al adversarilor. De data aceasta au trebuit să mai aștepte puțin pentru a pătrunde. În al șaptelea joc, Melichar Martinez a pierdut serviciul și scorul a fost 4: 3. După ce și-au schimbat pozițiile, duoul taiwanez-polonez nu a mai așteptat. A marcat trei puncte în meci cu o asistență de la Krawitz și a încheiat meciul cu al doilea punct.

Astfel, Hsieh și Zielinskiy vor juca în meciul final al turneului de dublu mixt de la Australian Open 2024. Miercuri, adversarii lor vor fi australienii Jamie Forlis și Andrew Harris, care au primit un wild card.

Campionatul Australian OpenMelbourne, Australia)
Grand Slam, teren dur, fond de premii 86,5 milioane USD
Marți 23 ianuarie

Sferturi de finală dublu mixt::

Su-Wei Hsieh (Taiwan, 3) / Jan Zielinski (Polonia, 3) – Nicole Melichar Martinez (SUA, 7) / Kevin Krawietz (Germania, 7) 6:2, 6:3

Legenda este în șoc după meciul Świątek. „Nu îmi pot imagina cum se simte”

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

Vor ajunge Su-Wei Hsieh și Yan Zielinsky în finală?