Decideți să faceți ore suplimentare. Finala Europa League nu este pentru Chesney și Milik

Decideți să faceți ore suplimentare.  Finala Europa League nu este pentru Chesney și Milik

PAP/EPA/Jose Manuel Vidal/Imagine: Jucătorii Sevilla FC

Tomasz Rosinski

În manșa secundă a semifinalelor UEFA Europa League 2022/2023, Sevilla a învins Juventus cu 2-1 după prelungiri și a avansat în finală, unde va înfrunta Roma.

În prima confruntare, Juventus a câștigat o remiză cu o aruncare pe bandă, ceea ce a stârnit multe emoții în revanșa de pe stadionul Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla.

Încă de la începutul competiției, gazdele au încercat să-și impună stilul de joc. Jucătorii lui José Luis Mendilibar s-au descurcat mai bine cu mingea și au vizitat din când în când suprafața de pedeapsă a Bătrânei Doamne.

Oricum, echipa Italiei ar fi putut merge prima, dar o lovitură de cap periculoasă a lui Federico Gatti a fost salvată de Yassine Bounou. Apoi Angel Di Maria a ratat de două ori.

Urmărește videoclipul: Marele succes al lui Robert Lewandowski, Camille Glick în PKO Ekstraklasa? – de la prima minge #38 [CAŁOŚĆ]

Ca răspuns, Wojciech Szczesny a fost nevoit să-și salveze echipa, care nu s-a lăsat surprinsă după piesele lui Youssef Al-Nusayri și Marcos Acuna. Până la urmă, înainte de pauză, scorul de pe tabla optică nu s-a schimbat.

Mai multe au început pe teren după pauză, mai ales după intrarea înlocuitorilor, când s-au marcat goluri. Mai întâi, în minutul 65, Juventus FC a luat conducerea. Apoi Adrien Rabiot i-a îndreptat mingea cu capul către Dusan Vlahović (care îl înlocuise pe neproductivul Moise Kean cu o clipă mai devreme), care a trecut prin apărarea Sevilei și l-a învins pe Bono.

READ  Șoc în Kelsey. Bertus Servas spune că este suficient

După un timp, datorită lui Soso, gazdele au răspuns. Mijlocașul spaniol și-a depășit adversarul și cu un șut frumos cu piciorul stâng din afara suprafeței de pedeapsă a băgat mingea în plasă, egalând această luptă.

Jucătorii locali au zdrobit vântul în vele și chiar înainte de sfârșitul timpului regulamentar și-au asigurat victoria. Chizusny a mai făcut însă o intervenție excelentă în acest meci, oprind șutul lui En-Nesyri și a intrat în prelungiri.

Sevilla FC a avut răbdare și și-a făcut loc în minutul 95 al confruntării. La acel moment, Brian Gill a făcut o centrare precisă de pe aripa stângă, iar Eric Lamela a marcat cu capul de la 11 metri cu precizie.

Gazdele s-au luptat cu orice preț să ducă până la capăt acest rezultat valoros și și-au atins scopul. Finala UEFA Europa League Sevilla-Roma va avea loc pe 31 mai 2023 la ora 21:00 la Budapesta.

Semifinalele Europa League (retur):

Sevilla – Juventus 2-1 (0-0)
0:1 – Dusan Vlahovic 65′
1:1 – Suso 71′
2:1 – Eric Lamela 95′

Compozitii:

Clubul Sevilla: Yacine Bono – Jesus Navas (106 Alejandro Gomez), Luick Bady, Nemanja Godelli, Marcos Acuna – Fernando, Ivan Rakitic – Lucas Ocampos (70 Eric Lamela), Oliver Torres [(62′ Suso) 118′ Karim Rekik]Brian Gill (99′ Gonzalo Montiel) – Youssef Al-Nusairi.

Juventus: Wojciech Szczęsny – Federico Gatti, Bremer, Danilo – Juan Cuadrado (106′ Arkadiusz Milik), Nicolo Fagioli (41′ Leandro Paredes), Manuel Locatelli (86′ Fabio Miretti), Adrien Rabiot, Samuel Iling-Junior (86°) – Moyes Kane (63′ Dusan Vlahovic) – Angel Di Maria (63′ Federico Chiesa).

Cartonașe galbene: Gonzalo Montiel, Suso, Marcos Acuna (Sevilla) și Leandro Paredes, Danilo, Moise Kean (Juventus).

READ  Campionatul de volei masculin 2023: rezultate și momente importante din meciurile de luni

card rosu: Marcos Acuna (Sevilia) în minutul 116 / pentru al doilea cartonaș galben /.

Judecător: Danny McKeele (Olanda).

În primul meci: 1-1.

promovare: Sevilla.