declasat! FC Barcelona nu se oprește! Robert Lewandowski a marcat din nou

declasat!  FC Barcelona nu se oprește!  Robert Lewandowski a marcat din nou

PAP/EPA / PAP/EPA/Enric Fontcuberta / Robert Lewandowski mulțumit de un alt gol în Liga Campionilor

Michel Bigza

Încă o victorie impresionantă pentru Barcelona. Campioana Spaniei a învins Royal Antwerp cu 5-0 în meciul din Liga Campionilor. Unul dintre goluri a fost marcat de Robert Lewandowski.

FC Barcelona a intrat puternic în faza grupelor din Liga Campionilor. Campionii Spaniei au arătat că nivelul lor s-a îmbunătățit într-adevăr în meciul din La Liga împotriva Real Betis.

În primul tur al competiției de elită, adversarul echipei lui Xavi a fost Royal Antwerp. Un adversar cu care Barcelona nu are dreptul să-l înfrunte.

Gazdele și-au pregătit rapid adversarul. Deja în minutul 11, Joao Felix a arătat că arată mult mai bine la noul club decât ultima dată la Atletico. După ce a jucat mingea cu Ilkay Gundogan, Felix l-a înșelat pe fundaș la paisprezece metri în fața porții și a șutat spre bara apropiată în plasă! Portarul nici nu s-a mișcat.

FC Barcelona a urmat exemplul. Opt minute mai târziu, a apărut Robert Lewandowski. Felix a pasat din suprafața de pedeapsă la metrul patru, și l-a băgat pe „Lewi”, care a finalizat mingea în plasă la stâlp.

Acesta nu a fost sfârșitul. Au mai trecut trei minute, iar pasa lui Felix din stânga suprafeței de pedeapsă a fost trecută de Gilly Bataille. Jean Botez, care nu a fost confirmat pentru echipa sa marți, nu a reușit să salveze echipa.

Urmărește videoclipul: critici dure la adresa naționalei Poloniei. „PZPN trebuie expulzat!”

READ  Ibrahimovic s-a retras. Așa vorbește despre rudele lui [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Campioana Spaniei nu a condus cu trei goluri. Gazdele au păstrat mingea și nu au intenționat să o dea adversarilor. Alex Balde ar fi putut înscrie un gol cu ​​câteva clipe înainte de sfârșitul primei reprize când a șutat în plasa laterală dintr-un unghi ascuțit.

În a doua parte a meciului, oaspeții au încercat să caute un gol onorabil. Au ajuns de mai multe ori la poarta gazdelor, dar fără prea mult succes. Barcelona a așteptat adversarul și a tras a patra lovitură în minutul 54. În confuzie în fața porții oaspeților, a blocat mai multe șuturi ale jucătorilor de la Barcelona. În cele din urmă, Javi a luat mingea și a lovit bara transversală.

În minutul 66, Barcelona avea deja cinci goluri înainte. Rafinha centrează din dreapta. Lewandowski nu a ajuns la minge, dar Felix a reuşit să înscrie mingea cu capul din aproape de poartă.

Dar asta încă nu este suficient pentru gazde. Barcelona căuta mai multe goluri. Au avut ocazii, printre alții: Ferran Torres, Limani Yamal de două ori, Andreas Christensen și Robert Lewandowski. Era aproape fericit. Nu s-au mai marcat goluri în meci. După această victorie incitantă, campioana Spaniei conduce grupa.

Compozitii:

F.C.B: Marc-Andre ter Stegen – Joao Cancelo (76′ Sergi Roberto), Jules Kounde, Andreas Christensen, Alex Balde – Ilkay Gundogan, Frenkie de Jong (58′ Oriol Romeu), Javi (57′ Fermin Lopez) – Rafinha (67′ Ferran) ). Torres), Robert Lewandowski, Joao Felix (67′ Lamine Yamal).

READ  Atmosferă densă în Włókniarz. Nu mai există nicio speranță pentru ei

Royal Antwerp Club: Jean Botez – Gilly Bataille (73′ Gerano Kirk), Toby Alderweireld, Soumela Koulibaly, Owen Vegendaal – Mandela Keita, Arthur Vermeeren – Arbenur Moja (82′ Anthony Valencia), Jurgen Eckelenkamp (59′ Alassane Youssouf), M. Ange Palikoysha (59′ Richie De Laet) – Vincent Janssen (59′ George Ilyinichina).

1:3 – Taremi 29′

Puteți urmări meciurile Barcelonei cu participarea lui Lewandowski live online pe canalul Eleven Sports al Pilot WP!