Naomi Osaka s-a ocupat cu ușurință de concurentul numărul unu pentru Grand Slamul US Open din 2021. Luni, au avut loc două emoții uimitoare la New York.

Łukasz Iwanek

Naomi Osaka

Getty Images / Justin Lin / În fotografie: Naomi Osaka

Urmăriți meciurile WTA Tour pe CANAL + și canalplus.com

Naomi Osaka (WTA 3) și-a început lupta pentru al treilea titlu la US Open (2018, 2020). O sarcină foarte dificilă pentru japonezi, deoarece de câteva luni se descurcă prost în instanțele profesionale. Am ajuns în ultimele sferturi de finală în martie la Miami. La New York la început au câștigat 6: 4, 6: 1 Marie Pozkova (WTA 87).

Osaka a apărat opt ​​puncte de break în 93 de minute și a profitat singură de trei dintre cele șase oportunități de breakout. A înscris 25 din 31 de puncte cu prima ei pasă. Japonezii au trimis 34 de lovituri finale cu 23 de faulturi neforțate. Buzkova are 10 victorii consecutive și opt faulturi. Un alt concurent la Osaka va fi Serbka Olga Danilovich.

Luni au fost două emoții incredibile. Elise Mertens (WTA 16) a câștigat 3: 6, 7: 6 (5), 7: 6 (5) de Rebecca Peterson (WTA 54) după trei ore 40 de minute. Belgianul a apărat șase mingi din jocuri, cinci în setul secund (trei mingi la 3: 5, 0-40 și două la 5: 6, 15-40) și una în a douăsprezecea din a treia repriză.

Urmăriți videoclipul: #dziejesiewsportu: Un campion polonez cu o greutate de 110 kg. Există forță!

Rebecca Masarova (WTA 231) a câștigat 6: 7 (9), 7: 6 (2), 7: 6 (9) împotriva Anna Bogdan (WTA 102). Calificările spaniole s-au născut din 6: 7, 1: 4. Au existat și sentimente mari în grupa a treia. România cu 0: 3 a dus la tiebreaker. Ea a stabilit un total de cinci mingi de meci și a avut două jetoane de meci singur. În cele din urmă, Masarova și-a asigurat promovarea profitând de a șasea oportunitate. Meciul a durat trei ore și 40 de minute. Spaniolul a trimis 52 de lovituri finale cu 28 de faulturi neforțate. Bogdan a marcat 42 de victorii directe și 32 de erori fatale.

READ  Formula 1 pe partea Ucrainei. Gest important pentru refugiați

Arina Sabalenka (WTA 2) a învins-o pe Nina Stojanovic (WTA 94) 6: 4, 6: 7 (4), 6: 0. Bielorusa nu a scăpat de criză. Ea conducea cu 6: 4, 4: 2 și a primit mingea de meci în repriza a 12-a din setul secund. S-a ajuns însă la al treilea set, în care tenismenul de la Minsk și-a arătat sportivitatea și nu i-a oferit adversarului niciun joc.

US Open, New York (SUA)
Grand Slam, Hard Court, fond de premii de 57,5 ​​milioane de dolari
Luni, 30 august

Meci simplu feminin Runda 1:

Arina Sabalenka (Belarus, 2) vs Nina Stojanovic (Serbia) 6: 4, 6: 7 (4), 6-0.
Naomi Osaka (Japonia, 3) pe Marie Pozkova (Republica Cehă) 6: 4, 6: 1
Elise Mertens (Belgia 15) de Rebecca Peterson (Suedia) 3-6 7-6 (5) 7-6 (5).
Anas Jaber (Tunisia, 20) vs. Alize Cornet (Franța) 7: 5, 7: 5
Daria Kasatkina (Rusia 25) a învins-o pe Tsvetana Pironkov (Bulgaria) cu 6-2, 6-1.
Tamara Zidansek (Slovenia) pe Bernarda Pera (SUA) 6: 4, 7: 6 (4).
Jasmine Paolini (Italia) a învins-o pe Yaroslava Szudova (Kazahstan) cu 6-3, 6-4
Rebecca Massarova (ES, Q) b Anna Bogdan (România) 6-7 (9), 7-6 (2), 7-6 (9)
Valentini Grammaticopoulou (Grecia) a învins-o pe Anna Blenkowa (Rusia) cu 6-3 6-2