Dezamăgirea femeilor franceze. Croatul nu va invada Lyon

Dezamăgirea femeilor franceze.  Croatul nu va invada Lyon

A patra cap de serie, franceza Alize Cornet, a fost eliminată de la turneul de la Lyon (WTA 250) după ce a învins-o pe spaniolă Cristina Buxa. Și a pierdut ocaziile croatei Anna Konjoh de a obține un rezultat bun.

Łukasz Iwanek

Elise Cornet

Getty Images / Maxim Konstantinov / SOPA Images / LightRocket / Imagine: Alize Cornet

Turneul a început luni la Lyon fără participarea jucătorilor de tenis polonezi. Alize Cornet (WTA 37) nu mai este în competiție. Cap de serie a patra, francezii au pierdut cu 6:1, 4:6, 1:6 cu Cristina Buxa (WTA 139). În meciul care a durat două ore și nouă minute, spaniolul a apărat 10 din 15 puncte de break și a folosit șase din 11 oportunități de breakout.

Cornet are șase titluri de simplu în seria principală. Ea a câștigat ultimul concurs în 2018 la Gstaad. Franța a ajuns anul acesta la Australian Open, sferturile de finală ale Grand Slamului.

Nici Lyon nu va fi cucerit de Anna Kongo (WTA-46), care a pierdut cu 7:5, 0:6, 3:6 cu Katie Poulter (WTA-136). Într-un meci de 1 oră 54 de minute, britanică a trimis șase ași și a marcat 41 din 56 cu prima ei pasă. Șase din 12 puncte de pauză au fost consumate.

Vezi videoclipul: Conferința lui este foarte impresionantă. Reacția celebrului actor

Yasmine Paolini (WTA 48) a câștigat cu 4:6, 7:5, 6:3 Irina Barra (WTA 114) după 2 ore și 25 de minute. Italiana a dat o pasă de patru ori, iar ea însăși a schimbat cinci din 10 șanse pentru o descoperire. Anna Bondar (WTA 79) a câștigat cu 6:7 (5), 6:3, 7:5 împotriva lui Yuriko Miyazaki (WTA 206). În al treilea set, ungurul a renăscut cu 2:5 și a salvat mingea de meci în a zecea repriză.

READ  Drama Zverev la finala Roland Garros. A părăsit curtea într-un scaun cu rotile. Încă în tenisul final

Stephanie Fogli (WTA 144) a învins-o pe Elsa Jacquimot (WTA 239) cu 4:6, 6:2, 6:3.În primul set, elvețiana a pierdut cinci meciuri consecutive cu 4:1.Au fost următoarele două meciuri. În meciul care a durat două ore și 21 de minute, am folosit șapte dintre cele 10 puncte de break.

Campionatul 6eme Sens – Metropole de Lyon, Lyon (Franța)
WTA 250, teren dur în sală, premiu total în bani de 235,2 mii. dolar
luni 28 februarie

Prima rundă de simplu:

Yasmine Paolini (Italia, locul 5) a învins-o pe Irina Barra (România) cu 4-6, 7-5, 6-3
Cristina Boxa (Spania, Q) a învins-o pe Alize Cornet (Franţa, 4) 1-6 6-4 6-1
Katie Poulter (Marea Britanie, Q) a învins-o pe Anna Kongo (CRO, 6) 5-7 6-0 6-3
Warwara Graciwa (Rusia) – Kristina Kokova (Slovacia) 7:6 (0), 7:6 (2)
Anna Bondar (Ungaria) a învins-o pe Yuriko Miyazaki (Japonia, P) 6:7 ​​​​(5) 6-3 7-5
Stephanie Fogli (Elveția) a învins-o pe Elsa Jacquimot (Franța, CM) cu 4-6, 6-2, 6-3

Elena Svitolina nu va ieși împotriva stadionului rusesc!