Dominați finala Campionatului Mondial de Cluburi. Golul a fost marcat în primul minut

Dominați finala Campionatului Mondial de Cluburi.  Golul a fost marcat în primul minut

PAP/EPA/Ali Haider/ Finala Cupei Mondiale a cluburilor: Manchester City – Fluminense

Sebastian Szczytkowski

Simon Marciniak abia începuse finala Cupei Mondiale a Cluburilor, când mingea era deja în plasă. Manchester City a profitat de gafele lui Fluminense și a obținut un avans pe care nu l-a renunțat până la finalul meciului. Meciul s-a încheiat cu scorul de 4:0.

Echipe din Europa și America de Sud s-au calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor FIFA. Manchester City a fost favoriți la câștigarea titlului în meciul cu Fluminense. Echipa lui Pep Guardiola a adăugat un alt titlu la prima victorie în Liga Campionilor.

La mai puțin de un minut de la începutul meciului, Manchester City a pus mingea în poarta lui Fluminense pentru a aduce scorul 1-0. Echipa braziliană nu a reușit să o rupă și apoi nu a reușit să se asigure de primii șaisprezece. Prima lovitură a lui Nathan Ake a lovit bara, dar jucătorii lui Fluminense nu au putut să blocheze urmărirea lui Julian Alvarez. Argentinianul a finalizat formalitățile cu pieptul.

Cetăţenii şi-au mărit avantajul la 2-0 în minutul 28. De data aceasta golul a fost autogol, iar golul nefericit a fost al lui Nino. A încercat să taie pasa lui Phil Foden, dar a făcut-o atât de prost încât a trecut pe lângă propriul portar. Fabio nu a mai fost în stare să răspundă și să oprească mingea. Am găsit plasa și situația cluburilor europene a devenit confortabilă.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: portarul a privit mingea zburând. Ce scop!

READ  Indian Wells WTA. Magda Lynette este eliminată cu Victoria Azarenka

Fluminense nu a reprezentat o amenințare pentru echipa engleză. Jucătorii brazilieni nu au putut face față presiunii agresive ridicate, iar atacurile lor s-au încheiat în fața suprafeței de pedeapsă a orașului. Efortul lui Ederson de la mijlocul terenului a fost îndrăzneț, dar a părut și un strigăt de disperare pentru Fluminense. În minutul 40, Ederson a fost nevoit să intervină și a pierdut după o lovitură de colț.

Entuziasmul fanilor Fluminense care au parcurs drumul lung până în Arabia Saudită a scăzut treptat în tribune. Echipa națională a Braziliei poate fi ambițioasă și poate avea jucători cu experiență, dar nu a putut să se opună jucătorilor lui Pep Guardiola.

Repriza a doua a arătat foarte interesantă. Jucătorii de ambele părți s-au schimbat, dar imaginea meciului nu s-a schimbat. Manchester City nu le-a permis jucătorilor Fluminense să creeze multe ocazii de gol. Ederson nu a fost nevoit să facă tacleri dificile între stâlpi precum Fabio.

Ultimele îndoieli cu privire la câștigarea Campionatului Mondial al Cluburilor s-au spulberat în minutul 72. Jucătorii Fluminense s-au pierdut în apropierea propriei suprafețe de pedeapsă, ceea ce a dus rapid ca Phil Foden să înscrie 3-0. Englezul nu a avut niciun adversar lângă el, ceea ce i-a făcut ușor să-l depășească pe Fabio după pasa lui Julian Alvarez. În minutul 88, argentinianul a adăugat un gol, făcând scorul 4-0.

Arbitrul meciului final al Campionatului Mondial de Cluburi a fost Simon Marciniak și meciul nu a fost dificil. Abia după pauză a trebuit să-i liniștească pe jucătorii de la Fluminense care erau din ce în ce mai supărați de rezultat și de imaginea meciului.

Manchester City – Fluminense 4-0 (2-0)
1-0 – Julian Alvarez 1′
2:0 – Nino (individual) 28′
3:0 – Phil Foden 72′
4:0 – Julian Alvarez 88′