Două goluri în meciul lui Corona Kielce cu Olesk Wroclaw la finalul rundei de deschidere.

PAP/Piotr Polak/Imagine: Martin Konczkowski (stânga) și David Gonzalez Plata (dreapta)

Tomasz Rosinski

În meciul din primul tur al PKO Ekstraklasa 2023/2024, Korona Kielce a egalat Śląsk Wrocław cu 1:1 în fața gazdelor.

În sezonul precedent, Corona nu a pierdut împotriva lui Olsk. Acasă, Kielce a câștigat 3: 1, în timp ce în deplasare a remizat 1: 1. Echipa lui Kielce spera la o nouă victorie împotriva Wroclawitelor în fața propriilor fani.

Startul competiției a aparținut gazdelor, iar primul șut precis în minutul nouă a fost marcat de Jakub Chukovsky, dar Rafał Leszczynski nu s-a lăsat surprins și a apucat mingea.

După un timp, Eric Exposito a revenit ca răspuns, dar portarul echipei locale, Xavier Dzikonski, a reușit să lovească mingea în lateral.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Benzema nefericit în Arabia Saudită? Acest film este elocvent

În ciuda ploii torențiale, meciul s-a jucat într-un ritm bun și nu au lipsit ocaziile de gol. Chiar înainte de pauză, Nono și Exposito loveau din nou puternic, dar scorul pe tabla optică a rămas neschimbat.

A doua jumătate a bătăliei a început cu brio pentru Aleks Wroclaw, care a trecut în avantaj în minutul 48. Apoi, în suprafața de pedeapsă a Corona Kielce, Pyotr Samik Talar i-a tras mingea către Martin Koczkowski, care l-a învins pe Dziecinski cu un șut bun de la câțiva metri.

Ulterior, jucătorii lui Camille Cozyra au luptat ambițios pentru egalarea și au reușit în minutul 83. În acel moment, Adrien Dalmau s-a trezit derutat în fața porții oaspeților, care a băgat mingea în plasă și a marcat intrarea pentru Dragons (cu un moment înainte l-a înlocuit pe Ronaldo Decono).

READ  Iga Świątek este foarte populară în această țară. in care?

În fazele finale ale meciului, niciuna dintre echipe nu a reușit să dea o lovitură de KO și meciul s-a încheiat la egalitate.