Două seturi în meciul lui Alija Rosolska. Poloneza s-a luptat până în sferturile de finală la Miami

Două seturi în meciul lui Alija Rosolska.  Poloneza s-a luptat până în sferturile de finală la Miami

În WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Foto: Alicja Rosolska

Lucas Ivanek

Alija Rosolska și Monica Niculescu completează acțiunea de dublu la WTA 1000 de la Miami. Vânătoarea de furtuni australiană și belgiana Elise Mertens nu a fost surprinsă de polonezi și români.

Două poloneze au avut șansa în sferturile de finală de dublu de la Miami. Totuși, acest lucru nu se va întâmpla, doar Magda Linnett va lupta pentru semifinale. Duminică, Alija Rosolska și Monica Niculescu au pierdut în fața lui Buell Hunter și Elise Mertens cu 3:6, 2:6.

Rosolska și Niculescu au trecut cu 1:4 la 3:4 în primul set, dar în următoarele două jocuri au câștigat doar un punct. În al doilea set, de la 1:1, Hunter și Mertens au luat ritmul și au sărit înapoi la 5:1. Polonia și România au îmbunătățit scorul la 2:5 apărând mingea de meci. Australianul și belgianul nu le-au permis să facă mai mult.

Întâlnirea a durat 68 de minute. Rosolska și Niculescu nu au avut niciun as, iar rivalii lor au servit patru. Polonia și românii au comis cinci duble greșeli, iar Australia și Belgia câte trei. Hunter și Mertens au fost 24 pentru 33 la primul serviciu. Au folosit cinci din 11 puncte de break.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: Błachowicz a plecat într-o vacanță exotică. A arătat o fotografie de succes

Hunter are cinci titluri de dublu WTA Tour pe numele ei. În ianuarie anul acesta la Adelaide a ajuns în finală cu Katerina Siniakova. Mertens se poate lăuda cu 16 victorii, inclusiv trei de Grand Slam. Belgiana a câștigat US Open 2019 și Australian Open 2021 cu Arina Sabalenka și Wimbledon 2021 cu Su-Wei Chieu. La Miami, Mertens a făcut echipă cu Sabalenka pentru a câștiga 2019.

READ  Viitorul Europei: Sesiunea completă a Conferinței completează recomandările | Știri

Roszolska a câștigat până acum nouă titluri la dublu în Turul WTA. Ea a câștigat ultima dată titlul la Charleston în 2019 alături de Anna-Lena Kronefeld. Anul trecut, poloneza a înregistrat patru finale. Niculescu a făcut pereche cu Hao-Ching Chan în finala de la Wimbledon 2017. Jucătoarea română de dublu a câștigat 10 meciuri în Turul WTA.

Miami OpenMiami (SUA)
WTA 1000, hard court (Lagould), 8,8 milioane de dolari în bani
Duminică, 26 martie

Dublu runda a 2-a:

Storm Hunter (Australia, 6 ani) / Elise Mertens (Belgia, 6 ani) – Monica Niculescu (România) / Alija Rosolska (Polonia) 6-3, 6-2

citeşte mai mult:
Titlul belarus pe tablă! Bravo Magda
Ce thriller! Înfrângerea surprinzătoare a americanului la Miami
Urmărește meciurile WTA Tour online pe CANAL+ cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători grozavi (Link sponsorizat)