Drama Zverev la finala Roland Garros. A părăsit curtea într-un scaun cu rotile. Încă în tenisul final

Drama Zverev la finala Roland Garros.  A părăsit curtea într-un scaun cu rotile.  Încă în tenisul final

Priveste filmarea
Agnieszka Radwańska se uita la curtea următoare, iar acolo Iga Świątek. „Ambalare cvadruplă”

La finalul setului doi, Germania conducea cu 6:5, servită de Rafael Nadal (5. ATP) și a alergat la 40:30. Spaniolul a trimis un forehand într-o linie, Alexandru Zverev (3rd ATP) A alergat spre minge, dar s-a tăiat. Leziune teribilă la gleznă. A căzut pe teren și a început să se simtă amețit de durere. Nadal a mers imediat de cealaltă parte a fileului și a fost chemat ajutor medical. Zverev a părăsit stadionul într-un scaun cu rotile. După câteva minute germanul s-a întors în cârje. L-a îmbrățișat pe Rafael Nadal, a primit aplauzele mulțimii, le-a făcut cu mâna mingea și meciul s-a încheiat.

Zverev și-a întors glezna. Viața părea îngrozitoare. Suport mare pentru neamț din tribune, dar meciul este puțin probabil. A fost absolut uimitor – a scris Dominic Senkovsky, jurnalist la Sport.pl.

Ocazii ratate ale lui Zverev

6:2 – Se pierde un avans atât de mare Alexandru Zverev În tiebreak-ul primului set cu nivelul perfect. Cu acest rezultat, Rafael Nadal (al treilea jucător ATP) și-a sărbătorit joi cea de-a 36-a aniversare, trimițând un as, iar după un moment și-a depășit adversarul într-o manieră uluitoare după o frumoasă victorie în forehand. La 9:8 și mingea de set al șaselea, spaniolul a jucat cea mai frumoasă pasă a meciului, iar Zverev, în vârstă de 25 de ani, părea neputincios pe teren, de parcă nu-i venea să creadă cum ar fi putut să tragă un atât de grozav. oportunitatea de a câștiga un set care a fost un maxim de 93 de minute! În tiebreak, germanul a jucat foarte previzibil și a făcut alegeri proaste.

READ  Ghinion pentru Ewa Soboda! Final uimitor în timpul HM¦. final dramatic

– Zverev a dezlănțuit o oportunitate uriașă. Poate că rămânea fără sânge rece, sau poate că era prea emoționat. La un moment dat, ideile lui tactice au eșuat. Multe au fost irosite 100%. Ocazii. Alegerea domeniilor de studiu, dacă luăm scara școlii, sunt două dintre ele – a spus Carol Stupa, comentator Eurosport. Zverev a câștigat doar 48 la sută în ea. acțiune netă (13/28) și a avut 26 de erori neintenționate (Nadal 10).

Eroul Roland Garros. Evadare din captivitate. Și apoi a fost scăpat

„Ziua de naștere a lui Djokovic – încă? E timpul să uităm de asta”

Este posibil ca acest grup să fi expirat mai devreme. Zverev, care a jucat foarte bine, a pierdut complet la serviciu și a trecut cu 4: 3. A făcut trei greșeli uimitoare în al optulea meci – a jucat de două ori la câțiva metri de forehand, iar cu echilibru, germanul a marcat o bâtă cu un simplu. forehand lângă plasă. Totuși, s-a poziționat prea departe de minge în această mișcare. Atunci Nadal a avut șansele lui, în al zecelea joc a avut trei mingi de set, dar nu le-a folosit. A făcut-o mai târziu în tiebreak.

– Am numit sărbătoarea un joc de Nadal contra Djoko? E timpul să uităm de asta. Primul set din meciul dintre Nadal și Zephyr este MADNESS. minunat văzut! – Rezumat de Karol Gorka, jurnalist la Sport.pl.

Grupul pierdut în acest fel a avut un efect teribil asupra lui Zverev. Jocul lui s-a prăbușit pentru câteva minute. Deja în prima repriză a setului secund s-a rupt fără să se marcheze un punct. După un moment, spaniolul a ratat avantajul de 40:15, a greșit și germanul a compensat pierderile. În al treilea meci am asistat la cea mai lungă lovitură Rally 44! Din nefericire pentru Zverev, a fost cu mult înaintea spaniolei. Schimbul l-a costat și pe Nadal, pentru că în cel mai scurt timp a fugit pe bancă, s-a ridicat și a respirat greu. După aceea a pierdut trei meciuri la rând și a pierdut 2:4.

READ  Cupa Europeană de Baschet. Lijia a întâlnit concurenți în grup, dificilul drum Trefl

Cu toate acestea, a reușit să sară și să egaleze din nou, bineînțeles cu mare ajutor din partea rivalului său. În al nouălea joc de la 30:30, spaniolul a zdrobit o lovitură puternică, iar după o clipă a făcut un fault cu backhand. Drept urmare, Zverev a servit în 5: 3. Cu toate acestea, nu a mai profitat de șansa și departajarea avea să revină. Dacă nu pentru această accidentare dramatică.

Finala Marelui Premiu al lui Nadal 30

Chiar înainte de meci, fanii și experții s-au întrebat cum va gestiona Nadal rigorile acestui turneu și un duel dur de patru ore în sferturi de finală cu liderul clasamentului mondial – Novak Djokovic. Potrivit presei străine, spaniolul s-a simțit rău după această întâlnire și s-a rănit la picior. A doua zi, Nadal s-a antrenat doar o jumătate de oră.

De cealaltă parte a fileului stătea Zverev, care probabil nu a participat la turneu din primul tur. Germanul pierdea în meciul cu argentinianul Sebastian Baez (ATP 36). 0: 2 la seturi iar în jocul al cincilea a apărat mingea de meci. Germania și-a arătat clasa în sferturile de finală, eliminând una dintre favoritele din eveniment și marea speranță a spaniolilor TenisCarlos Alcaraz (6. ATP).

Fanii lui Zverev, în ciuda balanței negative cu Nadal (3-6), pot spera la un rezultat bun. În ultimele patru meciuri dintre acești jucători, Germania a câștigat – incl. Acum un an, într-unul dintre turneele preferate ale lui Nadal – V Madrid. Fără primul set și accidentare, Zverev ar fi fost fericit să câștige din nou.

Pentru Nadal, aceasta este a 30-a finală de Grand Slam din cariera sa. În 17 meciuri cu Roland, Garros a câștigat 13 titluri (sezoanele 2005-08, 2010-14 și 2017-20) și a câștigat 111 din cele 114 meciuri disputate. Iar joi, pentru a șaptea oară în carieră, a jucat de ziua lui. Are un echilibru impresionant: 6: 1. Singura înfrângere pe care a suferit-o pe 3 iunie 2015 în sferturile de finală de la Roland Garros este cu ea. Novak Djokovic.

READ  MEKiJ: Juniori și studenți cu un set complet de victorii

Pavaj pe Roland GarrosCel mai mare secret din stadioanele Roland Garros. 48 de tone de cărămizi sparte. Rywalka Świątek îi iubește

Tot în finală se va confrunta cu câștigătorul meciului: Casper Ruud (Norvegia, ATP 8) – Marin Cilic (Croația 23. ATP). Duelul începe vineri la ora 19.