Dramaturgie în meciul polonez. S-a decis cu un singur gol

Dramaturgie în meciul polonez.  S-a decis cu un singur gol

PAP / Leszek Szymański / În fotografie: Michał Olejniczak

Jacob Fordon

Naționala Poloniei a început pregătirile pentru Campionatul European și a jucat primul său meci amical. Echipa Roșie și Echipa Albă s-au confruntat cu Argentina, iar întâlnirea a oferit multă emoție. Handbalistii noștri au câștigat în cele din urmă cu scorul de 27:26.

Campionatul European de handbal va avea loc în perioada 10-28 ianuarie, unde vom vedea în acțiune naționala Poloniei. Cu toate acestea, înaintea turneului din Germania, jucătorii antrenorului Marcin Levski sunt programați să joace cinci meciuri amicale. În primul meci, albii și roșii s-au confruntat cu Argentina.

În primele minute a fost un festival al ineficienței. Primul gol a fost marcat abia în minutul 4, iar înainte de asta, ambele echipe au lovit bara de trei ori. Ariel Petrasek a deschis scorul.

Totuși, după 7 minute, argentinienii conduceau cu 4: 1. Dacă nu era suficient, polonezii au avut de-a face cu o slăbiciune din cauza expulzării lui Piotr Jarosiewicz în suprafața de pedeapsă. Când echipa noastră a intrat în contact, a fost o perioadă mai proastă în atac, care a dus la contraatacuri eficiente pentru adversari și au sărit din nou în depărtare (8:4).

Urmărește videoclipul: Au postat fotografiile online. Vezi unde și-a luat Ronaldo iubitul

În mijlocul primului spectacol, Marcin Levski a cerut ceva timp. Dar asta nu s-a schimbat prea mult, la fel ca și jocul de putere, timp în care ea a marcat singurul gol pentru Argentina (10:5). Când a apărut ocazia de a reduce pierderea la două goluri, Jakub Shishko nu a reușit să treacă de portarul echipei vizitatoare.

READ  WTA Bad Homburg: Alicia Rosolska a promovat la dublu în semifinale

Polonezii au lovit foarte bine stâlpii, dar până la urmă s-au simțit însângerați când au jucat cu avantaj. Przemyslaw Urbaniak a marcat un gol prin contact (11:12), dar nu am profitat de prima ocazie de egalare din cauza unei erori ofensive. Rivalerii lor au făcut aceeași greșeală și Cesko a egalat.

Albii și roșii aproape au încheiat pauză cu avantajul. La 13:12, Damian Przytola a marcat un gol cu ​​poarta goală, dar argentinienii au reușit să răspundă înainte să sune sirena finală.

După ce am schimbat echipele, am jucat gol la poartă până în minutul 42, când Jarocevic a marcat lovitura de pedeapsă și scorul a fost 19:17. A urmat apoi primul break pentru Argentina, după care Jakub Bwarzynski a marcat la 20:17.

Adversarii noștri ne-au contactat (19:20) și au jucat cu avantaj, dar nu s-a întâmplat nimic. În minutul 50, Maciej Gibala ne-a readus în frunte cu trei goluri (23:20). O clipă mai târziu, Pawe Patrick a marcat, iar antrenorul vizitator a oprit din nou jocul.

Cel mai mare avantaj a fost însă al nostru din aruncarea precisă a lui Petrasek (26:21). Cu 4 minute înainte de final, Matthews Kornicki a făcut un tackle genial și deja părea că nu vom pierde acest joc. Cu toate acestea, au apărut probleme deoarece Powarzyński a suferit pierderi după pierderi, iar adversarii săi au marcat goluri rapid.

După patru portari la rând, cu un minut de la final, polonezii conduceau cu doar 27:26. Timpul a fost în zadar pentru Levski, pentru că handbalistii au pierdut mingea, iar adversarii au avut șansa de a egala. Cu toate acestea, nu au reușit să înscrie niciun gol, motiv pentru care am câștigat până la urmă.

READ  Sărituri cu schiurile. Żyła, Kubacki și o companie cu probleme. comentarii despre avere

Cele două echipe vor mai juca și un alt meci amical împotriva Argentinei. Sosire vineri, 29 decembrie.

Echipa națională a Poloniei – echipa națională a Argentinei 27:26 (13:13)