Drumul lung și accidentat al lui Muchova și plimbarea de Crăciun la Roland Garros

În drum spre finala de Grand Slam al Openului Francez, Iga Svitek a jucat șase meciuri, a pierdut 23 de jocuri, niciun set și a petrecut șapte ore și 41 de minute pe teren. Adversara ei – tenismenul ceh Karolina Muchova – a jucat în total aproape patru ore și jumătate și a marcat alte 54 de meciuri.

Svidek, în vârstă de 22 de ani, a pus ștacheta mai sus în semifinale doar de brazilianca Beatriz Haddad Maia – obligând-o să joace singurul tie-break de până acum, în care a pierdut 7 după ce conducea deja cu 5-3. 9, iar poloneza a trebuit să petreacă mai bine de două ore.

VEZI ȘI: Drama lui Alcaraz! Djokovic în finala Openului Francez

A depășit foarte bine alți concurenți și două meciuri cu participarea sa au durat mai puțin de o oră – chinezul Xinyu Wang a învins cu 6: 0, 6: 0 în 51 de minute, iar ucraineanca Lesia Surenko s-a retras din cauza unei boli la 5:1. Lider în clasamentul mondial după 31 de minute de competiție.

Muchova, care împlinește 27 de ani în august, a petrecut 12 ore și 4 minute pe teren la French Open. Un meci palpitant de semifinale cu Arina Sabalenka, vicepreședintele listei WTA, a fost cel mai lung, cehoaica decidând în favoarea ei după trei ore și 13 minute de joc. Seta a pierdut și în turul doi când a învins-o pe argentineanca Nadia Podoroska cu 6–0 în al doilea set.

A jucat în total 14 seturi, dar cele mai multe au fost egale, ceea ce s-a tradus în 143 de jocuri, cu 54 mai multe decât Svitek.

READ  FC Academica Clinsen - CFR 1907 Închidere 1-2 (0-0). Liga Română - etapa a II-a a Ligii I