e-legnicie.pl – Maciej Żuk cu medalii la Campionatul European

Legnica. Jucătorii Legnica Taekwon-do s-au întors din Spania, unde au concurat săptămâna trecută pentru medalii la Campionatele Europene. Trei jucători: Maciej uk, Marcin Blicharski și Pawe Woźniak împreună cu întreaga națională a Poloniei au apărat titlul de cea mai bună echipă câștigat în urmă cu doi ani la La Nuca.
Competiția din acest an a adunat inițial 575 de concurenți din 29 de țări. Biao-Czerwoni a apărat în cele din urmă primul loc în clasamentul general al Campionatului Vechiului Continent. În toamna lui 2019, la Saraievo, capitala Bosniei și Herțegovinei, au primit 42 de medalii, inclusiv 10 zloți.
În Spania, taekwondoerii polonezi au câștigat un total de 51 de medalii – 17 de aur, 16 de argint și 18 de bronz – și au devenit cea mai bună reprezentare a Campionatului European. Echipa poloneză a fost în fața României cu 37 (11-8-18) și a Norvegiei cu 24 (7-8-9).

Legniczanii au câștigat 2 medalii, câștigate de Maciej uk în campionatul pe echipe. Medalie de aur la meciurile primei echipe și medalie de argint la probele de forță pe echipe. Apărând pentru prima dată la Campionatele Europene de seniori Pawe Woźniak eu Marcin Plicharski Au terminat startul fără medalie. Bawick a trebuit să recunoască superioritatea italianului favorit Timothy Boss în primul tur, în timp ce în primul tur Marcin s-a ocupat de jucătorul gazdă, dar în turul al doilea s-a predat viitorului campion european la categoria de greutate. Până la 70 kg pentru echipa națională a Angliei. Ambii jucători ai Legnicăi au concurat în lupte de seniori din clasa de mijloc (-70 kg).
Antrenorul naționalei masculine este antrenorul LKT Legnica Łukasz StawarzCare lucrează cu angajații timp de 10 ani.