Echipa alb-roșului a pierdut în fața României

Naționala Poloniei de handbal va juca duminică pentru calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European Under-19. Fanii pot accesa sala la ul. Górskiego în Gdynia este gratuit. În meciul, care va începe la ora 17:00, echipele alb-roșii trebuie să remizeze cel puțin un egal cu Spania pentru a fi printre cei mai buni „8” din turneu. România și-a asigurat deja primul loc în această grupă.

Grupele de la Campionatele Europene Under-17 desfășurate la Gdynia și Gdańsk sunt foarte egale. După două runde de meciuri, doar trei echipe s-au calificat în sferturile de finală, ceea ce echivalează cu dreptul de a juca în Campionatul Mondial.

Totul este clar doar în lotul care joacă primele meciuri în sala AWFiS. Campionii apărării, rușii și suedezii, au obținut fiecare câte două victorii. Cu toate acestea, danezii nu sunt încă siguri de promovare. Este adevărat că actualul vicecampion la această categorie a primit și 4 puncte, dar pierderea în ultima rundă în timp ce Muntenegru a câștigat în același timp ar însemna că clasamentul locurilor 1-3 s-ar decide printr-o masă directă în plus. Meciurile candidaților pentru nr. 8.

Polonezii ar putea fi deja printre sferturile de finală vineri. Tot ce trebuia să facă era să remizeze cu România și ambele echipe să se califice. Din pacate, Echipa alb-roș a pierdut În mod clar 21:31 (7:16).

Polonia: Sarnica, Krupa – Urbaniak, Herbut, Oryszczuk 4, Zimny, Balsam 2, Nokocz 2, Konoval, Mokrzyska, Kwiscinska 6, Swierzewska 1, Dorczak, Trauchinska 2, Jackiewicz 1, Tomaszewska 3

Faptul că echipa alb-roșie nici măcar nu va face puncte vineri a fost deja stabilit în primele minute. taxe Echipa lui Harald Tłuczykont nu a reușit să pătrundă în apărarea agresivă a adversarilor, care sa extins peste șase metri. La 2:7, antrenorul a luat un timeout, dar nu a reușit să pună la punct jocul cu atac de poziție.

READ  Transferuri. Ilkay Gundogan este un jucător nou la FC Barcelona și va deveni coechipierul lui Robert Lewandowski

Românii și-au continuat conducerea până în minutul 45. La acel moment erau deja în frunte cu 25:13. Jocul nu a fost egalat până în ultimul sfert și polonezii au reușit să-și reducă puțin pierderile. Cu toate acestea, masa este aranjată astfel încât numărul de goluri nu determină promovarea.

Înainte de turul de duminică din Grupa A, tot ce știm este că România s-a calificat în sferturile de finală. Soarta promovării rămâne în mâinile Poloniei. Pentru a nu vedea rezultatul celui de-al doilea meci, care va începe după ce jucătorii noștri vor intra în vestiar, Trebuie să câștige sau să egaleze împotriva Spaniei.

În cazul în care numărul de puncte este egal, rezultatul direct al meciului determină poziția superioară. Prin urmare, dacă Polonia și Portugalia (după o posibilă victorie în fața României) au câte 3 puncte, decisivă va fi victoria echipei alb-roșii asupra acestui adversar.

Înfrângerea împotriva Spaniei, indiferent de rezultatul celui de-al doilea meci, îi va priva pe polonezi de a juca pe pozițiile 9-16. În etapa a doua a turneului.

Indiferent de rezultatele de duminică, România se va califica de pe primul loc în sferturi.

Polonia a câștigat primul Campionat European Under-17

Rezultatele concursurilor de grupe
Grupa A, Gdynia, sala în ul. Gorsky
Polonia – Portugalia 25:21 (12:11), România – Spania 31:25 (17:13), Polonia – România 21:31 (7:16), Spania – Portugalia 22:22 (13:10)

Grupa B, Gdynia, sala în ul. Gorsky
Danemarca – Olanda 32:21 (12:7), Muntenegru – Franța 27:26 (12:12), Danemarca – Muntenegru 23:17 (13:7), Franța – Olanda 23:20 (17:10)

Grupa C, GDAŃSK, Sala AWFiS la ul. Gorsky
Rusia – Ungaria 35:22 (17:12), Suedia – Slovacia 34:20 (13:10), Rusia – Slovacia 29:20 (14:9), Suedia – Ungaria 24:21 (13:9)

Grupa D, GDAŃSK, Sala AWFiS la ul. Gorsky
Norvegia – Croația 26:26 (16:12), Germania – Cehia 32:22 (14:10), Cehia – Norvegia 28:26; 19:00 Croația – Germania 31:25 (17:11)

1. Chorwacja 	1 	1 	0 	57:51 	 3
2. Niemcy 1 0 1 57:53 2
3. Czechy 1 0 1 50:58 2
4. Norwegia 0 1 1 52:54 1