Echipa poloneză a complicat situația

După o înfrângere de început și o a doua înfrângere finală în fața rivalilor lor, echipa lui David Woche a părut încrezătoare în direcția unui al șaselea titlu la rând. Nimic mai departe de adevar, CSM Korona Brasov a castigat al treilea meci cu 3-0. Dacă jucătorii antrenorului Laika ies din nou în top în finala patru luni, ne vom întâlni mâine cu noii campioni naționali.

Meciul este egal

În prima finală, CSM Arcada Galați s-a clasat pe primul loc și luptă pentru al șaselea titlu consecutiv. Echipa cu care se confruntă este CSM Corona Brașov, care a petrecut sezonul trecut pe spate, retrogradată din topul României după sezonul 2020/2021. Rolul unui nou jucător nu este ușor, echipa brașoveană a revenit cu scutul în acest sezon, mergând până în finală. După o luptă aprigă, echipa gazdă a câștigat cu 3:2. Arcade CSM a fost foarte eficientă, chiar dacă uneori a zguduit jocul întregii echipe. Primul set jucat de jucătorii antrenorului Stanky a fost foarte mediu. În meciul următor, a renunțat la rivali pentru a pierde din nou în a treia parte a meciului. Setul al patrulea i-a revenit formației gălăcene, care a fost nevoită să accepte superioritatea oaspeților în tie-break.

Cea de-a doua întâlnire a avut un alt caracter și s-a încheiat cu o anumită victorie pentru campionii în curs. CSM Arcada a controlat terenul încă de la prima minge, iar adversarii nu au avut îndoieli. Probabil că seturile câștigătoare de 20, 21 și 18 vorbesc de la sine. În niciunul dintre seturi concurenții lui Brazo nu au reușit să-și prindă adversarii, care le-au fost superiori în aproape fiecare element. Diferența se vede în primul rând în atac și joc răbdător la fileu.

READ  Campionatul Mondial Divizia IA: Esențiale pentru fani

Depășirea concurenților în fața propriului public

Startul meciului de duminică a fost egal, ajutat de două servire rupte de la Brazo. Prima blocare a lui David Woche le-a adus oaspeților în avantaj 3-2, iar după 3 minute a fost egal. CSM Corona Braşov a preluat apoi conducerea, iar jucătorii săi au condus cu 13-8. O serie mare de atacuri a lui Colito și Lupu nu a fost suficientă pentru ca gazdele să domine complet terenul. Încă trei puncte în atac (13:10) l-au forțat pe antrenorul Like să ceară un timeout. Nu ne-a ajutat prea mult, pentru că după asul serviciului Altea și atacul lui Nikola, am remizat la 13.

Antrenorul gazdelor a văzut ce se întâmplă și a decis să facă schimbări. Santos l-a înlocuit pe ineficientul Stojsavljevic și a dat echipei un avans rapid de 18:14. Alternativ, alternativ, alternativ, alternativ. În final, Comans și Colito au făcut o performanță grozavă, oferind echipei lor o consolare în joc (23:17). Unul dintre cei mai inactivi lideri de la începutul turneului, Bala a fost renunțat în mod neașteptat din echipa Galaxy. Scor set 25:18, Colito a blocat adversarul.

Gazde concert

A doua jumătate a meciului a fost o imagine ușor diferită pentru ambele echipe. Scorul a fost egal la 13 și rezultatul a continuat să se schimbe. Cu toate acestea, cei mai mulți fani și-au frecat ochii de uimire, în timp ce jucătorii de volei ai lui Arcada continuau să facă faulturi. Confuzia, dezorganizarea, greșelile de atac și jocurile periculoase, care nu s-au soldat întotdeauna cu puncte, nu au permis adversarilor să câștige un avantaj. Gazdele au luat inițiativa abia la mijlocul setului. Apoi, bolnavul Bala a părăsit din nou terenul și Gergye a fost singurul suport al oaspeților. Pe cealaltă parte a fileului, Koemans a avut o mână fermă atât ofensiv, cât și defensiv. Colito și Santos au adăugat puncte individuale. Al doilea joc i-a revenit și CSM Corona, ale cărui jucători au câștigat cu 25:21.

READ  Iga Switch în timpul jocului WTA Stuttgart

Setul al treilea a fost din nou un joc de multe erori, mai ales de partea campioanei în curs. Până la 5, era aproape punct la punct. Apoi, la fel ca în jocurile anterioare, voleibalistii brașoveni au început să creeze constant avantaje. Oaspeții au început neputincioși, cu cinci servicii sparte la începutul setului, oferind gazdelor un avans de 12:9. O serie de servire rupte au fost echilibrate de o rafală de atacuri care au oferit un punct de contact, dar mai departe în junglă, jocul a devenit din ce în ce mai fluctuant. Deși atacurile lui Nikula și Gerki s-au încheiat la egalitate la 17, rivalii au răspuns cu o serie grozavă. După un timp era deja 20:17 și 22:19. La final, pentru a treia oară, gazdele au câștigat cu 25:20 și au ieșit pe primul loc. Nu a fost o întâlnire reușită a polonezului. Centrul a marcat două puncte, inclusiv un blocaj.

În liga română, trebuie să câștigi trei meciuri pentru a câștiga titlul. Următoarea luptă, poate decisivă, se va juca mâine, 29 aprilie. Începe la ora 7:00.

CSM Corona Brasov – CSM Arcada Galati 3:0
(25:18, 25:21, 25:20)