Echipa poloneză de hochei a fost promovată la elită! – Suski.dlawas.info – portal de informații

Echipa poloneză de hochei a fost promovată la elită!  – Suski.dlawas.info – portal de informații
Portarul John Murray a ratat meciul cu România din cauza unei accidentări la coapsă. Maciej Miarka va intra în locul lui. Startul a aparținut adversarilor, care conduceau 1:0 după prima repriză, deși polonezii au dominat. Partea a doua aparține cu siguranță echipei noastre, care a fost binevenită cu voce tare de public. Au marcat patru goluri în repriza secundă fără să primească nimic. Întâlnirea s-a încheiat cu scorul de 6: 2. După 21 de ani, albi-roșii revin în elită! „Este uimitor să poți juca într-un astfel de joc. Am făcut o treabă bună, – a spus fericitul portar Maciej Merka. – Antrenorul Robert Kalaber a creat un super grup în care atât jucătorii mari, cât și cei mici se simt bine. Puteți spune ne iubim și ne susținem la fiecare pas Pe drum sper că vom obține mai mult succes – celebrul atacant Alan Cieszarczyk.

A fost un turneu de excepție pentru albi-roșii, care au fost nou-veniți la Campionatele Mondiale de la Nottingham – anul trecut echipa condusă de Robert Calabre a avansat în spatele elitei, câștigând toate meciurile din divizia Campionatelor Mondiale. IB în Tychy.

La Nottingham, jucătorii lui Calabre și-au început marșul spre victorie cu o victorie cu 7-0 în fața Lituaniei, iar în următoarea confruntare au pierdut în fața Marii Britanii cu 4-5 după prelungiri, apoi au învins Italia cu 4-2, Coreea de Sud cu 7-0 și România. 6-2.

Echipa noastră a înscris 13 puncte și, indiferent de rezultatul meciului de seară dintre Italia și Marea Britanie, vor fi promovate în elită, pentru că două echipe vor intra în lotul celor mai bune echipe din lume. Polonezii vor veni primul sau al doilea. Marea Britanie are în prezent 11 puncte, iar Italia 9.

READ  #OdKlis: Campania „Smart Boy 2 (Smart Trick)” de la Resideo

Partenerul principal al echipei naționale de hochei pe gheață a Poloniei este Orlen, iar partenerul este Petralana.

Polonia – România 6-2 (0-1, 4-0, 2-1)

Pasiur 22, Jeziorski 29, Fraszko 38, Łyszczarczyk 39, Dziubiński 59, Wałęga 60 – Peter 10, Gajdo 55

Polonia: Miarka (59 Zabolotny) – Kruczek, Wajda; Wronka, Pasiut, Fraszko – Kolusz, Ciura; Jeziorski, Dziubiński, Žyszczarczyk – Dronia, Kostek; Zygmunt, Walęga, Pas – Górny, Jaskiewicz; Michalsky, Starzynsky, Galant. Antrenor: Robert Calabre.

România: Toke (Polonia) – Gecse, Sallo; Zoltan Molnar, Zsumbor Molnar, Jagdu-Borisenko, Borș; Kovacs, Konstantin, Peter Rasulov, Yemelianenko; Timric, Philip, Fodor-Farkas, Kringa; Casagnano. Antrenor: Julius Penzis.