Ei uimesc lumea – marea transformare a handbalistilor suedezi

La Cupa Mondială din Japonia de acum un an și jumătate, a fost rău – de la concurenți relativ puternici, echipa lui Szedek a reușit să învingă doar România și să tragă la egalitate cu Spania. Rusia și Muntenegru erau deja foarte puternice, ceea ce le-a dat în cele din urmă locul șapte. În decembrie anul trecut, la cel mai dificil Campionat European, pentru că aici, în orice caz, fiecare meci cu un adversar care putea face ceva, era deja foarte prost. Suedia a câștigat doar unul din șase meciuri, cu Cehia. Dintre cele 16 echipe, ea s-a clasat pe locul 11, în plus, legenda Isabel Golden a decis să-și pună capăt carierei în echipa națională. Nu a trebuit, pentru că a împlinit 32 de ani în urmă cu doar 12 zile și este, de asemenea, o vedetă mondială. Acesta este Nikola Karabatic de la handbalul feminin – cea mai bine câștigată jucătoare din lume, care până nu demult era prietenă cu clubul Monica Kopelinska din Brest-Brittany-Handbal, Franța. Și cu acest Brest, acum o lună și jumătate, a jucat finala Ligii Campionilor. Acolo, clubul ei a pierdut în fața norvegianului Vipers Kristiansand, care va fi acum reprezentat de Gulden.

Dacă îl comparați cu fotbalul, puteți spune că Polonia este fără Robert Lewandowski, care a decis să-și pună capăt carierei, dar vrea să lupte pentru ceva. nebun? Probabil așa. Cu toate acestea, suedezii au arătat la Tokyo că fără Goldin pot juca cu cei mai buni. Acest lucru le poate da o medalie.

Calea către Jocurile Olimpice a fost foarte ușoară pentru scandinavi – la turneul de calificare din Spania nu aveau nevoie decât să învingă Argentina slabă, deoarece al patrulea concurent s-a retras. Deja la Tokyo, au învins în mod surprinzător Spania (31-24), apoi au învins-o pe rusele în apărare pentru medalia de aur olimpică (până la 36-24!). Astăzi este momentul Franței, supărată de înfrângerea de marți în fața Spaniei. Grupa B este atât de echilibrată încât fiecare punct își merită greutatea în aur, iar pierderea unuia și apoi a celuilalt îi poate descalifica din turneu. Tricolor, finalist de la Rio, nu a reușit să reziste unei alte alunecări.

READ  Războiul din Ucraina. Rușii i-au insultat pe ucraineni în timpul Jocurilor Paralimpice de la Beijing

Și acesta a fost și duelul dintre Suedia și Franța – plin de bătălii și viraje. Franța nu este foarte aproape de Suedia, care a obținut ultima victorie la Campionatele Europene din 2014. De la Rio, aceste echipe s-au întâlnit de șase ori: Franța a câștigat de cinci ori, o dată la egalitate. A fost o egalitate de cinci ori în prima repriză, dar Franța a sărit în cele din urmă clar, cu 15-10 în minutul 24. Cu toate acestea, finalul a fost oferta Karen Stromberg, precum și principala decizie a antrenorului suedez de a schimba portarul: Jessica Reid a înlocuit-o pe Joanna Bondsen. Ea a fost cea care a oprit femeile franceze din când în când – uneori avea aproape 50% reducere. eficacitate. Acum Suedia era în frunte, la egalitate cu Franța. Deși a reușit și ea să conducă cu 25-24, îi mai rămăseseră 11 minute. Cu mai puțin de trei minute rămase, Suedia conducea cu 28-26 și erau într-o formă excelentă. Doar francezii au egalat, cu 30 de secunde înainte de final au apucat mingea și totul era în mâinile lor. Acțiunea finală a fost fantastică – un meci strălucit al lui Pauleta Foba și o lovitură de pedeapsă pentru Franța – după 60 de minute de meci. Reid, care l-a concediat pe Alisson Benio de la 7 metri în urmă cu cinci minute, a rămas în poarta suedeză. De data aceasta Grace Zadi a stat în fața ei – și pentru a doua oară în acest meci nu a reușit să-l învingă pe portarul suedez! Ryde a lovit un total de 9 mingi, ea are 39 la sută. eficacitate. Portarii francezi – 18%, i-au apărat de șase ori.

READ  Polonia - Suedia 2-0. Cesare Colisa recunoaște: Michnowitz a avut dreptate

Situația din Grupa B este foarte interesantă – femeile maghiare au fost practic eliminate din meciul pentru sferturile de finală, iar restul de cinci echipe sunt împărțite la două puncte. Suedia este în cea mai bună poziție, încă jucând împotriva Ungariei. Una dintre cele mai puternice echipe cu siguranță nu va juca în sferturile de finală.

Cu toate acestea, în grupa A, două echipe puternice continuă să-și învingă adversarii – Norvegia și Olanda, în medie, înscriu 35-37 de goluri pe meci. Astăzi, Muntenegru a rezistat norvegienilor timp de 33 de minute. Victoria Coreei de Sud cu Japonia înseamnă că meciul principal din bătălia sfertului de finală va fi meciul de sâmbătă dintre Muntenegru și Coreea. Femeile europene vor trebui să câștige cu patru goluri.