Emoție în România. Problemele lui Ajla Tomljanović

Emoție în România.  Problemele lui Ajla Tomljanović

Luni a fost o surpriză la Cluj-Napoca (WTA 250). Jucătorul de tenis elvețian Gil Tichmann a fost eliminat din competiție după thriller, iar australianca Agla Tomljanovic s-a confruntat cu probleme majore.

Łukasz Iwanek

Jill Tishman

PAP / EPA / JASON SZENES / Imagine: Jill Tishman

Turneul are loc pentru prima dată la Cluj-Napoca. Jill Tishman (WTA 39) a pierdut șanse la un rezultat bun, pierzând cu 6:4, 0:6, 5:7 cu Anastasja Jasanova (WTA 146). În al treilea set, elvețiana a ieșit la 5:3 cu 0:2, dar a ratat două meciuri și a pierdut patru meciuri la rând. În meciul, care a durat două ore și opt minute, rusul a făcut 12 duble greșeli, dar a înscris și opt break-uri.

Agila Tomljanovic (WTA 43) a câștigat cu 6:2, 5:7, 7:5 de către Anastasja Potapova (WTA 68). În al treilea set, australianul a câștigat patru game-uri consecutive de 3: 5. Într-un meci care a durat 2 ore și 27 de minute, ambii tenismeni au avut 10 break-points. Australianul a trecut de patru ori și a făcut șase break-uri. Următoarea ei concurentă va fi românca Jacqueline Christian sau slovena Kaja Jovan.

Anhelina Kalinina (WTA 59) a spart-o pe Leslie Patinama Kerkhove cu 6:1, 6:1 (WTA 152) în 62 de minute. Ucraineanca a marcat 23 din 30 de puncte cu prima pasă. Am spart patru puncte din cinci pentru a sparge și am folosit șase șanse din nouă. În turul doi o va înfrunta pe Anna-Lena Friedsam (WTA 137), care a revenit cu 2:4 în al treilea set și s-a impus cu 5:7, 6:4, 6:4 Alexandra Ignatik (WTA 209). Meciul a durat două ore și 51 de minute.

READ  Finala WTA. Concurenții IGA Soyutek se luptă pentru semifinale. Meciul continuă

Anna Bogdan (WTA 106) a câștigat cu 7:6 (1), 6:4 cu Ivana Jorovic (WTA 417). În primul set, romanul a ieșit nevătămat de 1:3, 15-40. Mona Barthel (WTA 202) a învins-o pe Anna Bondar (WTA 133) cu 6-3, 7-5. În setul doi, germanul a revenit cu scorul de 1-3 și a salvat mingea de set în al zecelea joc. Lesia Curenko (WTA 127) au câștigat cu 7:5, 6:2 și Andreea Prisacariu (WTA 342). Despre soarta ucraineană a Primului Partid din 2: 4.

Transilvania Open, Cluj-Napoca (România)
WTA 250, teren dur în sală, fond de premii 235,2 mii. dolar
luni 25 octombrie

Prima rundă de simplu:

Agla Tomljanovic (Australia, 5) – Anastazga Potapua (Rusia) 6:2, 5:7, 7:5
Anhelina Kalinina (Ucraina, 8) – Leslie Patinama Kerkhove (Olanda, s) 6: 1, 6: 1
Anastazga Gasanova (Rusia, Q) de Gilles Teichmann (Elveția, 4) 4-6, 6-0, 7-5
Anna Bogdan (România) – Ivana Jorovic (Serbia) 7:6 (1), 6:4
Mona Barthel (Germania) a învins-o pe Anna Bondar (Ungaria) cu 6-3, 7-5
Łesia Curenko (Ucraina, Q) – Andreea Prisacariu (România, CM) 7:5, 6:2
Anna-Lena Friedsam (Germania) a învins-o pe Alexandra Ignatik (România, Q) 5-7 6-4 6-4

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: Arată ca un model. Sânge „polonez”!

Se va califica Agla Tomljanovic în sferturile de finală ale turneului de la Cluj-Napoca?