Emoție în sfârșit! Cupa Fortuna poloneză pentru Wisła Cracovia

Emoție în sfârșit!  Cupa Fortuna poloneză pentru Wisła Cracovia

Pogoń Szczecin de la PKO BP Ekstraklasa s-a confruntat în finală cu Wisła Kraków, o echipă care joacă în Fortuna 1 Liga. Cu toate acestea, nu a fost nicio diferență în prima repriză. Deși nu s-au marcat goluri, se întâmplau multe în fața portierelor celor două echipe.

Vezi și: Celebrul antrenor l-a respins pe Bayern! Căutarea unui nou antrenor continuă

Ambele echipe au început această întâlnire cu entuziasm. Kamil Grosicki a fost activ la Pogoń, dar Wisła a creat prima situație periculoasă. În minutul șase, Simon Sobchak, care stătea la câțiva metri de poartă, a șutat mingea cu călcâiul, dar acesta a ratat ușor poarta. Câteva minute mai târziu, Cracovia a avut din nou o șansă, după o aruncare de pe stânga și intervenția fundașului, mingea a sărit în bara transversală a porții lui Bogo.

Ca răspuns, după o mișcare bună a lui Szczecin, Grossicki a șutat o minge de pe linia suprafeței de pedeapsă, dar mingea a ratat bara. Ulterior, Wisła a câștigat avantaj și a creat mai multe situații clare, cele mai periculoase în minutul 41 când portarul advers a blocat mingea în bară după o lovitură de cap de Sobchak. Jucătorii Pogoń au încercat să riposteze. În cele din urmă, au marcat două goluri sub poarta lui Anton Cheshkan, dar nu au reușit să reprezinte o amenințare serioasă pentru el, iar prima parte a meciului s-a încheiat la egalitate fără goluri.

După pauză, jucătorii Visla au avut prima șansă, dar șutul lui Sobchak din minutul 53 a fost blocat de fundașii lui Szczecin. Echipa de Cracovia a luat din nou avantaj, dar meciul s-a calmat ulterior. Grosicki a fost încă cel mai activ jucător al lui Portosi, în timp ce înlocuitorul Vahan Pychachian a adus ceva prospețime. Acești doi jucători au făcut prima mutare periculoasă în fața porții lui Wisła după pauză, dar șutul lui Biczachczian a fost blocat de Bartosz Jarosz.

READ  Jakub Blaszczykowski s-a referit la Robert Lewandowski. Reacție expresivă

Un gol a fost marcat pentru Bogun în minutul 75 După aruncarea mingii, Adrian Przeburek a trimis o pasă surpriză, iar Efthymis Koulouris și-a depășit adversarii în suprafața de pedeapsă și a trimis cu încredere mingea sub bara porții lui Visła. Apărarea bună a oaspeților s-a pierdut în această situație.

În minutul 90, Visla a avut o mare oportunitate de a egala. Marius Malik a reușit să blocheze mingea cu capul spre poartă după șutul lui Joko. Dar nu acesta a fost sfârșitul sentimentelor.

În minutul 10 de la pauză, Cracovia a făcut o mișcare disperată – Anton Čeczkan a trimis mingea în suprafața de pedeapsă, Alan Orija a extins lovitura de cap, iar Eniko Satrustegui a marcat pentru Pogun! Arbitrul încă verifica dacă golul a fost marcat corect, dar după un moment de așteptare tensionată, a devenit clar că Visla a egalat scorul și prelungirile erau pe cale să înceapă.

Rasarea țintei în astfel de condiții i-a frustrat pe jucătorii Pogo. Leo Borges a comis o greșeală fatală, când Angel Rodado a intrat în posesia mingii după pasa sa, a înaintat spre poarta adversă și l-a învins pe Valentin Cojocaro cu un șut la pământ.

Pogoń a pus presiune asupra adversarilor, dar acțiunile ulterioare au dus cel mult la lovituri de colț. Așa s-a întâmplat în minutul 113, când mingea a sărit de pe perete în urma loviturii libere a lui Bekzachyan, și un moment mai târziu, când Port nu a reușit să profite de haosul din suprafața de pedeapsă Visla. Ca răspuns, Visla a salvat și Goku a șutat portarul într-o situație unu-la-unu.

Pogoń a încercat până la final, Cojocaru a rătăcit chiar în suprafața de pedeapsă a adversarilor, dar rezultatul nu s-a schimbat. După fluierul final, jucătorii de la Wisła Kraków au putut sărbători câștigarea Cupei Poloniei.

READ  Clubul Sportiv Universitatea Craiova - Fotbal Club Rapid Bucuresti 0-1 (0-0). Liga - turul trei

Rezumatul meciului dintre Pogon și Visla:

Jucătorii de la Wisła Kraków au câștigat Cupa Poloniei pentru a cincea oară în istorie. Anterior, au fost victorioși în 1926, 1967, 2002 și 2003. Bojo Szczecin a jucat în finală pentru a patra oară și a pierdut pentru a patra oară.

Pogon Szczecin – Wisła Kraków 1:2 (0:0, 1:1) – După orele suplimentare

Misiunea: Valentin Cojocaru – Linus Wallqvist (91 Kasper Smolenski), Leo Borges, Marius Malik, Leonardo Cotris (106 Luka Zahovic) – Adrian Przyborek (82 Marcel Wodrechowski), Aleksandar Gorgon (86 Benedikt Zec), Joao Gamboa (57). Fredrik Ulvestad, Camille Grusicki – Efthymis Koulouris. antrenor: Jens Gustafsson.
Vistula: Anton Czeczkan – Bartosz Jarosz (69. Eniko Satrustegui), Joseph Kohli, Allan Urijah, Davut Sut – Jesus Alfaro (77. Joko), Mark Carbo, Casper Duda (84. Patrick Gogol), Angel Rodado, Angel Baena (69. Mikey) ) ). Villar) – Simon Sobchak (77. Michel Chéroux). antrenor: Drumul Albert.

Obiective: 1:0 Efthymios Koulouris (75), 1:1 Eniko Satrostegui (90+10), 1:2 Angel Rodado (94).

Cartonașe galbene: Joao Gamboa, Efthymis Koulouris, Marcel Wiedrychowski, Valentin Cojocaru, Wahan Beczaccan (Pogon); Bartosz Jarosz, Alan Uriga, Ángel Rodado, Anton Czeczkan (Wiesla).

Judecător: Tomasz Kwiatkowski (Varșovia). Spectatori: 47.506.