Emoție la Etihad Stadium. Manchester City și-a irosit avantajul

Emoție la Etihad Stadium.  Manchester City și-a irosit avantajul

PAP/EPA / Peter Powell / Imagine: Heung-Min Son a marcat de două ori în meciul cu Manchester City, dar unul dintre ele a fost un autogol

Thomas Galinsky

În meciul care s-a încheiat în runda a 14-a a Premier League engleză, Manchester City a egalat cu Tottenham cu 3-3 în fața suporterilor săi gazde. Heung-Min Son a marcat două goluri în acest meci, dar – din păcate pentru el – unul dintre ele a fost autogol.

Pep Guardiola și jucătorii săi știau foarte bine că Arsenal și-a câștigat deja meciul din această rundă, așa că Manchester City nu și-a putut permite să piardă puncte.

În prima repriză, scorul și jocul au fost consistente (deși eficacitatea a lipsit în unele situații). Repriza secundă a fost mai slabă pentru gazde, Spurs au luat conducerea și la un moment dat se simțea tensiunea din tribune. De parcă fanii au simțit că ceva a scăpat de sub control.

Dar cu zece minute înainte de final a fost un gol pentru a face 3-2. Yves Bissouma a suferit o pierdere grea în propria jumătate, a făcut două pase și Jack Grealish a pus mingea în poarta goală. Părea că Cocoșii vor pierde pentru a patra oară la rând, dar golul ratat nu a descurajat echipa antrenorului Ange Postecoglou. Ei au continuat să joace în felul lor și în minutul 90 și-au atins obiectivul. Dejan Kulusevski a marcat după centrarea lui Brennan Johnson. 3-3 pe Etihad Stadium. Ce duminică în Premier League.

READ  Campionatul Mondial de handbal feminin: Polonezele își încheie participarea la turneu. Sunt multe de jucat în meciul cu România - Știri

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsporcie: Ce talent! Miss Euro șochează cu abilitățile ei

Meciul a fost interesant pe de o parte și ciudat, cel puțin, pe de altă parte. A început teribil din punctul de vedere al lui Manchester City, pentru că după un contraatac strălucit, Tottenham a trecut în avantaj. Heung-Min a intrat în suprafața de pedeapsă cu viteză mare și l-a surprins pe Ederson. Trei minute mai târziu, Son marcase deja de două ori, dar de data aceasta a marcat în plasa greșită. După ce a primit o centrare dintr-o lovitură liberă, a intervenit din greșeală și și-a surprins portarul.

Manchester City a dominat, iar avantajul campioanei Angliei era din ce în ce mai mare cu fiecare minut. Și creați situații. Este înfricoșător să te gândești ce s-ar întâmpla dacă Erling Haaland ar avea ziua lui. În același timp, norvegianul nu arăta ca o mașinărie, ci mai degrabă ca o persoană obișnuită. Este greu de explicat, de exemplu, golul ratat în minutul 13, când a ratat un gol gol și i-a refuzat lui Bernardo Silva un pas aproape sigur.

Jeremy Doku a lovit bara transversală, iar Julian Alvarez a lovit bara. Doku a fost activ și a avut două dintre șuturile lui blocate din suprafața de pedeapsă. Au fost o mulțime de astfel de situații. Gazdele au reușit să preia conducerea după al doilea sfert, când au spart apărarea echipei londoneze. Doku către Alvarez, el către Foden, iar englezul au îndeplinit formalitățile din apropiere. Guardiola nu a avut de ales decât să stea în picioare și să aplaude.

cealalta jumatate? Este o schimbare de 180 de grade. Pentru că Tottenham a fost cel care a luat inițiativa și a împins campioana în apărare. Oaspeții au început să țină mingea mai mult timp și cu siguranță au îndepărtat jocul de poartă. Pierre-Emile Hojbjerg, care a apărut pe teren în timpul pauzei, a avut un impact enorm asupra jocului lui Spurs. S-a liniştit şi a stabilizat jocul echipei sale. Avantajul a fost confirmat în minutul 69. După o recepție zgomotoasă, Giovani Lo Celso a câștigat un spațiu mare la metrul 20 și cu un șut precis a pus mingea direct în bară.

READ  Meci grozav între baschetbalisti polonezi! Favorita turneului a fost învinsă de precalificări

Apoi londonezii s-au oprit. Câteva minute mai târziu, Manchester City și-a revenit și a revenit la joc. El a marcat pentru a face 3-2, iar acesta părea să fie sfârșitul acțiunii, deoarece Spurs nu avea nimic de spus. Dar până la urmă, Johnson s-a poziționat perfect din aripa stângă, iar Kulusevski a încântat grupul numeros de suporteri prezenți la meciul de la Londra. Punctul de pe Etihad Stadium, indiferent de circumstanțe, este întotdeauna un motiv de sărbătoare.

Manchester City – Tottenham Hotspur 3-3 (2-1)
0:1 Heung-Min Son 6′
1:1 Heung-Min Son (fii) 9′
2-1 Phil Foden 31′
2-2 Giovani Lo Celso 69′
3-2 Jack Grealish 81′
3:3 Dejan Kulusevski 90′

Compoziții::

Orasul Manchester: Ederson – Kyle Walker, Manuel Akanji, Ruben Dias, Josko Gvardiol (87′ Nathan Ake) – Phil Foden (73′ Rico Luis), Rodri, Bernardo Silva, Julian Alvarez (87′ Mateo Kovacic), Jeremy Doku (52′ Jack ). Grealish – Erling Haaland.

Tottenham: Guglielmo Vicario – Pedro Boro, Emerson Royal, Ben Davies, Destiny Udoji – Brennan Johnson (90+6 Jimmy Donnelly), Giovani Lo Celso (79′ Oliver Skipp), Yves Bissouma (87′ Richarlison), Dejan Kulusevski, Brian Gil. (46’ Pierre-Emile Hoejberg) – Heung-Min Son.

Cartonașe galbene: Rodri, Grealish, Haaland (Manchester City), Udoji, Pedro Porro, Kulusevski, Emerson Royal (Tottenham).