Emoție la meciul Asseco Resovia Rzeszów! Emoțiile revenirii în Liga Campionilor

Emoție la meciul Asseco Resovia Rzeszów!  Emoțiile revenirii în Liga Campionilor

Voleibaliştii lui Rzeszów au jucat ultima dată în Liga Campionilor în sezonul 2016/2017, când au pierdut de două ori cu Azimuth Modena în primul tur al play-off-ului. În urmă cu un an, Rzeszów a găzduit finala de la Cracovia și a terminat pe locul patru acolo. Actuala echipă a lui Rzeszów include patru jucători de volei care au câștigat Liga Campionilor pentru Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Adrien Staszewski (2021, 2022, 2023), Krzysztof Rejnow (2021, 2021, 2021), apoi atacul lui Stefanerz, 2020, 2021, 2021 ębski Węgiel A reprezentat și a jucat în finala de anul trecut de la Torino. – Îmi doresc să obțin mai mult, nu doar să ajung în finală, ci și să câștig Liga Campionilor. Drumul spre asta este lung, a spus francezul, care a fost 0-2 în jos după două seturi în ciocnirea cu Tours VC. Cei doi se asemănau unul cu celălalt, pentru că multă vreme echipa Rzeszów a dominat, iar la final oaspeții au luat inițiativa.

Continuarea materialului de sub videoclip

La Asseco Resovia, Torey DeFalco a evoluat sub așteptări (29 la sută eficiență în atac) și a fost înlocuit de Yacine Louati în primul set, iar gazdele au oferit adversarilor 9 puncte după erori în această parte a meciului. În setul doi, echipa lui Rzeszów părea să-și găsească ritmul (au condus 16:12), dar din nou rezultatul a aparținut rivalilor lor, iar atacantul brazilian Aboubacar Drame Neto s-a descurcat bine printre ei.

Formația franceză, condusă de brazilianul Marcelo Franckowiak, fost antrenor de la Cuprum Lupin, i-a oferit lui Resso o perioadă grea, în ciuda faptului că era pe locul 10 în liga sa. Printre invitați s-a numărat și Nicolas – fiul fostului antrenor al lui Aceco Resovia, care în prezent este condus de argentinianul Marcelo Mendes Zastrebski la Weg. De asemenea, tatăl său și al doilea fiu al său Juan (un statistician în echipa Jastreby-Stroj) l-au susținut pe Nicolas de la arena Bodbromy. Echipa Rzeszów a început în sfârșit să ia inițiativa în setul al treilea. Torrey DeFalco revine pe teren și… service eficient de către Resovia. Polonia părea să se îndrepte spre un tie-break. În setul patru, gazdele au condus cu 21:19, dar doar oaspeții au marcat puncte până la final, adunând toate punctele pentru acest meci.