Equestrian – Cavalliada: Lewicki este cel mai rapid din Speed ​​Masters

Toate bunele se termină repede. Joi, finala Turului Cavaliada 2022/2023 a început pe Arena Tauron din Cracovia. Punctul culminant al primei zile a competiției a fost competiția Speed ​​Masters de la Wielka Rudna, care a fost câștigată de Marek Lewicki.

Am început competiția în capitala Poloniei Mici cu competiția de juniori de 125 cm, pe care am învins-o fără cusur pe Antonina Kucharska. Călărețul care călărește iapa Chicha Mint a obținut timpi impresionante în ambele etape (34,39 și 24,02 secunde), în fața Lenei Maruszak (Canjer HST) și Lena Kołacka (Chivas). La scurt timp după aceea, a avut loc competiția Middle Round, în care Robert Wilczewski, călare pe iapa Graphene Gray T, (46.66 & 21.67) a fost învingător. Pe pistă, la o înălțime de 135 cm, s-au impus și Tomas Mickiewicz (Castejo de Amor) și Clara Cosio (Rocky), chiar în spatele câștigătorului.

Punctul culminant al competiției de joi a fost competiția Big Round, așa-numita Masters of Speed. 29 de perechi au concurat în finalele Ligii Centrale ale Cupei Mondiale, unde timpul este esențial și fiecare picătură înseamnă secunde de penalizare. Toate obstacolele de 145 de centimetri au fost depășite fără probleme de Marek Lewicki, care, împreună cu La Pezi, a stabilit un timp de 62,44 secunde. – Cursul a fost relativ dur și puteți vedea caii sunt proaspeți și relaxați – de asemenea, La Pezi. Înainte de Cavallada am fost absenți, dar din fericire am acasă un băiat care a pus mult suflet și l-a pregătit perfect. Este rapidă în mod natural și a făcut un salt grozav astăzi – a spus Lewiki după competiție. Chiar în spatele lui, cu un timp de 63,22 secunde, a fost Jaroslav Skrzysinski, care a pariat de această dată pe iapa Lulu MPSZ, în vârstă de opt ani. Pe locul trei s-a clasat Damien Cujucariu, reprezentant al Romaniei, calare pe Lancourt (63,43).

READ  PlusLiga: PGE GiEK Skra Bełchatów - Revoluție - Rețetă pentru o revenire în top?

Ziua s-a încheiat cu jocurile de pilotaj în interior de Cupa Poloniei la categoria patru echipe. Krzysztof Szczepaniak s-a prezentat impecabil în turul doi, într-un timp de 106,03 secunde, obținând astfel victoria. Piotr Mazurek a fost al doilea, după o alergare impecabilă, dar mai lent (109.90). Alexander Volarchik s-a clasat pe locul al treilea cu patru puncte de penalizare (112,19).