Euro 2000. Un meci magic care a furat inimile fanilor

• Euro 2000 a avut loc în iunie și iulie 2000 în Olanda și Belgia
  • Echipele naționale din Italia și Franța s-au confruntat cu finala
  • Francezii au pierdut 0: 1 până în minutul 94. În cele din urmă, cu toate acestea, au înmuiat cântarul în partea lor. Tresquet a marcat golul de aur în prelungiri
  • Zidane a devenit jucătorul meciului. Iugoslavul Milosevic, unul dintre cei doi regi ai trăgătorului, a împușcat doar 6 lovituri în 4 jocuri
  • În timpul Euro 2000 media a fost de 2,74 goluri pe meci. Acesta este palmaresul Campionatului European de care s-au bucurat participanții la Euro 2020
  • Mai multe astfel de texte pot fi găsite pe pagina principală a Onet.pl.

Euro 2000 a durat în perioada 10 iunie – 2 iulie 2000. Formatul meciului a fost ușor diferit de turneul actual. În loc de 24 de echipe, 16 s-au întors inițial și doar primele două echipe cu 4 echipe au fost promovate în faza eliminatorie. Deci, nu mai este loc pentru a doua șansă pentru cei mai buni dintre cei mai răi. La sfârșitul secolului al XX-lea, nu va exista nicio poveste pe care Portugalia a avut-o în 2016.

Surpriză în echipa morții

Dar să ne întoarcem în 2000 și lupta grupului. La acea vreme, Grupul A, care cuprindea Anglia, Germania, Portugalia și România, era numit Grupul deceselor. Pe hârtie, problema promovării ar fi trebuit decisă între primele trei echipe. Cu toate acestea, adevărul este că a adus cea mai mare emoție a întregii competiții. Datorită unui egal 1-1 cu Germania și unei victorii cu 3-2 în bandă împotriva Angliei, România a avansat în sferturile de finală cu 4 puncte. Astăzi are un aspect mai mult decât era atunci. A fost ultima grabă pentru cea mai bună echipă a României care a fost eliminată din fiecare dintre cele trei Cupe Mondiale anterioare.

În sferturile de finală ale anului 2000, românii i-au atacat pe italieni. Italienii ar fi putut să se ocupe de echipa condusă de Emerick Jenny cu 2-0. Interesant este că acesta este ultimul joc al lui Giorgio Hockey în culori naționale. Celebrul mijlocaș l-a încununat în cel mai rău mod posibil. I s-a arătat un cartonaș galben pentru a simula în minutul 59 și a trebuit să părăsească terenul, deoarece nu a fost primul său penalty personal al zilei.

Drumul accidentat către finala Euro

READ  Grzegorz Prawty, Siemens Energy: O amprentă de carbon mai mică este esențială

Cât despre italieni, la doar câteva zile după victoria lor asupra României, ei au spart inimile organizatorilor turneului. Olandezii, în timp ce vorbim despre ei, au jucat ca o foaie de muzică până când ai pus mingea în plasă pe 29 iunie la Amsterdam. 70 la sută posesie de minge, 31 de șuturi, 2 penalty-uri ratate în timpul regulat, festivalul bug-urilor din seria „11” și concertul portarului genial al meciului Francesco Toldo. Orange nu a reușit și italienii nu au vrut să rateze acea ocazie și au câștigat pasul pentru finala de la Rotterdam. Acolo îi așteptau francezii, campioni mondiali de acum doi ani.

Les Blues a mulțumit potului complet după victoriile grupei D împotriva Cehiei și Danemarcei și competiției dure împotriva Spaniei și Portugaliei. În prima luptă din etapa eliminatorie, o victorie cu 2-1 nu ar fi fost posibilă fără celebrul careu Raoulin din penalty, iar a doua oară, aceeași decizie a fost decisă de Zinedine Zidane în minutul 117. Portughezii au fost nevoiți să își lege mâinile și să accepte înfrângerea. Totul se datorează politicii privind obiectivele de aur. Câteva zile mai târziu, francezii erau destinați să se închine din nou.

Din cer în iad și din iad în cer

Finala, disputată pe 2 iulie 2000, a intrat în istoria fotbalului cu litere de aur. Este adevărat că a existat un egal fără goluri până la pauză, dar temperatura mulțimii a crescut de mai multe ori după ce Marco Delvecio a condus echipa națională a Italiei în minutul 55.

Tabloul de bord a arătat Italiei un avans de 1-0 până la sfârșitul timpului regulat de joc. Francesco Toldo s-a dublat și s-a triplat între pub-uri, iar în Italia, băuturile ieftine și mai scumpe au început să curgă sub ambuteiaje. Apoi a intervenit Sylvain Wildord. În minutul 94 al meciului, atacantul francez a dus la egalitate, aducând sărbătoarea într-un punct mort în echipele adverse. Dacă Alessandro del Piero ar fi folosit cel puțin două sute la sută din circumstanțe în a doua jumătate a meciului, evenimentele tragice ar fi putut fi evitate din punctul de vedere al italienilor. Între timp, ambele echipe au avut o provocare sub forma prelungirilor.

Italienii nu vor trebui să compenseze pierderile în niciun stadiu al Euro 2000. Cu toate acestea, în finală nu a fost un bar pentru că francezii au fost cei care și-au bătut echipa la nivelul victoriei datorită golului de aur. În minutul 103 autorul său a fost David Tresquet.

READ  Despre creșterea negativă. „Transformarea imigrației într-o revoluție economică scufundă Franța”

– Am lovit mingea imediat ce a lovit pământul. Scopul fotbalului a fost atins și imediat ce am câștigat Campionatul Mondial am devenit primii campioni europeni. Acesta este un moment minunat pentru țara noastră – celebrul shooter a descris acele evenimente.

Fața nouă și veche a istoriei

Naționala Franței nu a câștigat doar două campionate consecutive, dar a gustat și victoria în străinătate pentru prima dată. Victoriile anterioare, Campionatul European din 1984 și Campionatul Mondial din 1998, au avut un punct comun. În ambele cazuri, gazda a fost Franța.

Pentru informații complete, este demn de remarcat faptul că ultimul meci din Euro 2000 a fost o copie de carbon aproape impecabilă a finalei din 1996. Doar actorii s-au schimbat. Ceh, german și Oliver Pierceoff au jucat rolurile principale. Echipa cehă a început rivalitatea la Wembley, dar a pierdut apoi două goluri în meci. Unul dintre ei, desigur, a marcat în prelungiri, înaintea fluierului final al arbitrului. Victoria a fost rezultatul efortului sus menționat Bearcop, care, la fel ca Anelka, a apărut pe teren doar în a doua jumătate a jocului patru ani mai târziu.

Forma nebună a echipei Euro 2000 și cel mai mare marcator al evenimentului

Atât de mult pentru Euro 1996. La Campionatele din 2000, reprezentantul națiunii câștigătoare, Zinedine Zidane, a primit premiul pentru cel mai bun jucător al turneului. Alături de el, echipa de 22 de oameni din turneu va include 6 jucători francezi: Fabian Bardes, Lornet Blanc, Lillian Durham, Marcel Desailly, Patrick Vieira și Thierry Henry. Nicio altă reprezentare nu este menționată atât de bine. Locul din spatele câștigătorilor trofeului a terminat pe locul doi în linia de sosire de către italieni.

Cu toate acestea, lupta pentru coroana lunetistului a fost luptată de rivali, astfel încât aceștia să poată urmări mai bine meciul final din tribună. În cele din urmă, atât Patrick Kluward, cât și Sao Milosevic au încheiat lupta cu 5 victorii în contul lor. Până în prezent, realizările reprezentantului Iugoslaviei au fost lăudate mai presus de orice.

READ  Statistici: Cine face mai multă internaționalizare, transbordare, cabotaj și măroasă?

Euro 2000 este un turneu de succes pentru întreaga echipă balcanică. În primul rând, nu orice efort duce la sferturile de finală ale unui eveniment de campionat. În al doilea rând, este dificil de ignorat faptul că 25% din meciurile împotriva Iugoslaviei au fost marcate. Toate obiectivele competiției. Este adevărat că înfrângerea de 1: 6 împotriva Olandei în sferturile de finală a fost mai mult decât simplă înscriere, dar acesta este un mic detaliu. Milosevic avea un motiv suplimentar de bucurie. De la primul până la ultimul meci, performanța sa a provocat ravagii în zona de penalizare a adversarilor.

Atacantul de atunci al Realului Zaragoza suferea. El a intrat pe lista golgheterilor în fiecare dintre cele patru meciuri disputate în Iugoslavia, de parcă asta nu ar fi fost suficient, avea nevoie doar de 6 lovituri pentru a înscrie 5 goluri. De parcă nu s-ar fi întâmplat nimic, Milosevic a tras doar când era nevoie. Coeficientul țintă așteptat în cazul său este 3,5. În comparație, cel mai mare marcator al Euro 2016, Antoine Griezmann, a înscris 4,3 pe această temă. Cu toate acestea, i-a trebuit 28 de pagini pentru a atinge obiectivul.

Euro 2000 și Euro 2020. Ciocnirea giganților

Oricine își amintește sau iubește Euro 2000 va aștepta de obicei evenimentele din Belgia și Olanda. Ultimul Campionat European din secolul XX a fost o scenă de fotbal la cel mai înalt nivel. În plus, este decorat cu arome care, în ochii fanilor, au proprietăți magnetice.

A fost nevoie de timp suplimentar pentru a rezolva atât semifinalele, cât și finala Euro 2000. Această situație nu a apărut în anii următori. De asemenea, au fost cel puțin 5 goluri în șase jocuri ale turneului, 80%. Cazurile concurenților au fost separate de mai multe victorii. Cu toate acestea, cireașa de pe tort este în medie de 2,74 goluri pe meci, un record de campionat european până în prezent.

Este posibil ca acest lucru să se schimbe în curând. După meciurile disputate până acum sub Euro 2020, media menționată este ușor mai mare și este de 2,78. Cât de frumoasă și, în același timp, remarcabilă, predarea ștafetei de lider de către Euro 2000 către Campionat a fost, din punct de vedere calitativ, superioară acestei ocazii.