Euro U-21: Germania a învins Marea Românie!

Surpriza atârnă de mult în aer, însă naționala Germaniei și-a făcut datoria și va juca în finala Campionatului European Under-21 pentru apărarea cupei. Vecinii noștri din vest au învins România cu 4:2 după un final uimitor al meciului!

Românii au ridicat ștacheta pentru apărătoarei, dar nu au reușit să egaleze ritmul stabilit de tinerii germani în final. Favoritele au preluat conducerea grație lui Nadeem Amiri, dar a fost revelația turneului care a intrat la pauză datorită unui dot de la George Puskas.

După ce și-au schimbat echipele, colegii săi l-au aplaudat pe golgheterul Italiei, Gian Luca Waldschmidt, care a transformat lovitura de pedeapsă în gol imediat după finalul primei reprize.

Totul trebuia să fie hotărât până la urmă, când candidații au rămas calmi. Waldschmidt a surprins pe toată lumea adăugând o lovitură liberă executată cu succes în gama sa de mișcări, iar Amiri a terminat adversarii în prelungiri după… o altă lovitură liberă de acest fel. Waldschmidt are șapte goluri în patru meciuri și se pare că nimeni nu-i va lua titlul de golgheter. Puskas a avansat pe locul doi în clasament, marcând patru goluri.

Germania va apărea din nou în finală, unde va înfrunta cel mai bun duo format din Franța și Spania. Toți semifinaliștii se califică automat la Jocurile Olimpice de la Tokyo de anul viitor. Finala va avea loc duminică la Udine.

Germania U21 – România U21 4:2 (1:2)

Obiective: Nadim Amiri 21, 90+3, Gian Luca Waldschmidt 51, 90 – George Puskas 26, 44

Card rosu: Alexandru Bascanu (Romania, 90+2).

READ  Clasament WTA: 80 de săptămâni pentru Iga Świątek. O realizare impresionantă pentru Veronica Ewald, în vârstă de 17 ani - Știri