Europa League: Cu toții cunoaștem participanții la faza grupelor din sezonul 2021/2022. Legia Varșovia în acest grup!

Europa League: Cu toții cunoaștem participanții la faza grupelor din sezonul 2021/2022.  Legia Varșovia în acest grup!

După meciurile de play-off de astăzi, îi cunoaștem deja pe cei 32 de participanți la faza grupelor Europa League. Printre acestea se numără Legia Varșovia.

Primii jucători care au concurat au fost Alaskert Yerevan și Rangers FC. Remiza fără goluri a marcat promovarea scoțienilor. După cum sa dovedit atunci, a fost singurul joc în care nu s-au înscris goluri astăzi. Cei mai mulți dintre ei, șapte, au fost văzuți în timpul conflictului dintre HJK și Fenerbahçe.

Exact la ora 21:00 a început meciul dintre Slovia Praga și Legia Varșovia. Checkers a jucat slab din al treilea minut, dar a preluat conducerea chiar înainte de pauză.

După dubla pierdere a lui Mahir Emerald, care a marcat un hat-trick pentru „militari” și, în general, în a doua jumătate, a devenit o realitate ridicarea clubului polonez în trofee europene.

O tragere la sorți va avea loc vineri la ora 13:00, timp în care vor fi selectate opt echipe formate din patru participanți.

***

Rezultate play-off Europa League:

Galatasaray (Turke) – Randers (Danemarca) 1: 1 și 2: 1 (3: 2)

Zoria Luhansk (UCRAINA) – Quick Vienna (Austria) 3: 0 și 2: 3 (3: 6)

AZ Alkmaar (Olanda) -Celtic (Scoția) 0-2 și 2-1 (2-3)

HJK (Finlanda) – Fenerbahçe (TURCIA) 0-1 și 2: 5 (2: 6)

Sturm Cross (Australia) -Mura (Slovenia) 3-1 și 2-0 (5-1)

Royal Antwerp (Belgia) – Omonia (Cipru) 2: 4 și 2: 0 (4: 4; promovare belgiană după sentințele din al doilea trimestru)

Sloven Bratislava (Slovacia) – Olympiacos (Grecia) 0: 3 și 2: 2 (2: 5)

Alaska Yerevan (Armenia) – Rangers (Scoția) 0: 1 și 0: 0 (0: 1)

Legia Varșovia (Polonia) – Slavia Praga (Republica Cehă) 2: 2 și 2: 1 (4: 3)