Europa League: Un gol împotriva lui Chizusny și Milik cu Sporting Lisabona

PAP/EPA/Alessandro Di Marco/Imagine: Manuel Locatelli (dreapta) și Pedro Goncalves (stânga)

Tomasz Rosinski

În primul meci din sferturile de finală din UEFA Europa League 2022/2023, Juventus, ai cărui jucători Wojciech Szczecin și Arkadiusz Milik, au învins pe teren propriu Sporting Lisabona cu 1:0.

Meciul de joi de la Torino a fost unul interesant, iar Juventus părea a fi favoritul lui. Cu toate acestea, Bătrâna Doamnă a trebuit să fie atentă, pentru că în runda precedentă a LE Sporting i-a eliminat pe liderii Premier League, Arsenal F.C.

De la începutul competiției, lisabonații au făcut tot posibilul să atace, au vrut să-și impună stilul de joc și au reușit în prima repriză.

Oaspeții s-au descurcat mult mai bine decât gazdele, care au datorat un egal fără gol înainte de pauză doar portarului lor Wojciech Szczesny.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: gol fantastic al unui tânăr de 17 ani din Legia

Portarul polonez a făcut un tackle grozav după atacurile lui Sebastian Kots și Pedro Goncalves, iar Heidemasa Morita a șutat pe lângă suprafață din afara suprafeței de pedeapsă.

Atacările lui Massimiliano Allegri au amenințat o singură dată cu poarta lui Lisabona, când Federico Chiesa a făcut un efort bun, dar Antonio Adan a arătat un tackle eficient.

În minutul 44, din cauza unor probleme de sănătate, Szczęsny, aflat în formă mare, a fost înlocuit de Mattia Perin.

După schimbarea echipei, echipa portugheză a fost încă dominantă de ceva vreme. Pe de altă parte, Juventus s-a ridicat în jurul minutei 60 și abia de atunci a început să joace mai repede și mai îndrăzneț.

READ  România - Kosovo: sfaturi, cote, previzualizare

Federico Chiesa a fost activ, dar nu el, ci Federico Gatti a pus echipa sa în avantaj în minutul 73. Apoi Dusan Vlahović (înlocuindu-l pe incolorul Arkadiusz Milik) a pătruns frumos cu capul din aripa dreaptă, iar cel mai bun lucru în fața lui Sporting. gol a fost Gatti, care a pus mingea în plasă de la mică distanță.

Ulterior, lisabonienii au luptat ambițios pentru a egala, dar Perrin nu a fost surprins o dată, oprind practic golul lui Hector Bellerin în prelungiri.

Etapa secundă va avea loc la Lisabona pe 20 aprilie 2023 (joi) la ora 21:00.