Evenimente sportive pe scurt, marți 9 august ora 22.00

Vă oferim un rezumat al știrilor din sport:

Echipa feminină a Poloniei nu a câștigat cea de-a 44-a medalie olimpică de șah, care s-a încheiat marți la Madras. Ea a terminat pe locul șase, după ce a învins-o pe Best Ukraine în turneu cu 1:3 în ultima rundă. Iar polonezii, grație victoriei asupra Turciei 2.5: 1.5, au ajuns pe locul nouă.

xxx

Australiana Agla Tomljanovic a învins-o pe rusoaica Wieronika Kudiermietowa cu 6:4, 2:6, 7:6 (7-3) în primul tur al Campionatului WTA 1000 de tenis pe terenurile dure de la Toronto. În al doilea îl va înfrunta pe Iga Świątek, deținătorul celor mai înalte poziții și cu soartă liberă.

xxx

Competențele Barcelonei sunt reduse de la 30 de milioane de euro la 40 de milioane de euro pentru a respecta regulile fair-play-ului financiar din La Liga, susțin ziarele catalane „Sport” și „Mundo Deportivo”. Ei au remarcat că unii jucători, cum ar fi mijlocașul olandez Frenkie de Jong, sunt reticente în a accepta o reducere a profitului.

xxx

Carolina Comiga (Valcar-Travel & Service) a terminat pe locul cinci în prima etapă a Turului Scandinaviei, terminând la Helsingor, Danemarca. Câștigătoarea olandeză Marianne Voss (Jumbo-Visma) a fost cea mai rapidă din cursă.

xxx

Celebrul biciclist belgian Tim Willens, câștigător al Turului Bologna în 2016, a semnat un contract cu Emirates Team Emirates, care este în vigoare din sezonul 2023. Rafai Majka și slovenul Tadej Pojacar.

xxx

Fără așezarea „de argint” de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, patru femei de dublu, canotajele poloneze de la München se vor alătura luptei pentru medaliile Campionatului European. Cel mai tare punct al echipei pare să fie dubla celor patru bărbați, care au câștigat Cupa Mondială în urmă cu o lună.

READ  Multe surprize în calificările la US Open. Finalistul anterior a avansat

xxx

ukasz Czapla (Petarda Kraków) s-a clasat pe locul șase în competiția franceză de tir Chateauroux la poarta în mișcare – alergări mixte – la o distanță de 10 metri (40 de lovituri).

xxx

Matthew David Ryan a semnat un contract cu echipa daneză de fotbal FC Copenhaga. Actorul australian poate fi rivalul portarului polonez Camille Grabara, care trebuie să ia o pauză din cauza unei accidentări.

xxx

Celebra jucătoare de tenis americană Serena Williams a anunțat într-un articol pentru „Vogue” că se retrage din acest sport după US Open pentru turneele de Grand Slam de la New York, care au început la sfârșitul lunii august.

xxx

Contul oficial al clubului pe Twitter a precizat că fotbalistul german Timo Werner, care s-a mutat de la Leipzig la Chelsea Londra în 2020, s-a întors la fosta sa echipă. Atacantul de 26 de ani a semnat un contract pe patru ani.