Experiența primează! Cunoaștem câștigătorii turneului de dublu de la finala WTA

Experiența primează!  Cunoaștem câștigătorii turneului de dublu de la finala WTA

Getty Images/Clive Brunskill/În imagine: Laura Siegmund și Wira Zunariwa

Rafael Smolensky

Prima finală a prestigioasei finale WTA 2023 este în urmă, cu titlul de dublu câștigat de Laura Siegemund și Wira Zvonareva, care le-au învins pe Nicole Melichar Martinez și Elaine Perez în meciul decisiv 6:4, 6:4.

Urmăriți tenismenii polonezi luptă pentru Cupa Billie Jean King doar pe Pilot WP!
Au fost zile grozave pentru perechea numărul șase. Laura Siegemund și Wiera Zvonariwa au ajuns ultimele în semifinale, învingându-le în faza grupelor pe Coco Gauff și Jessica Pegula. Apoi, în semifinale, au fost eliminate de celelalte două, Storm Hunter și Elise Mertens.

În finala de luni, germană și rusă au învins perechea americano-australiană formată din Nicole Melichar Martinez și Elaine Perez, jucând pe locul opt, 6:4, 6:4. Datorită acestui fapt, ei au devenit câștigătorii turneului de dublu al finalei WTA 2023.

Meciul final a durat o oră și 38 de minute. Ambele echipe au avut multe puncte de break, dar au fost probleme în folosirea lor. În primul spectacol, punctul cheie a fost o pauză a serviciului lui Perez în al treilea joc. După aceea, americanul și australianul au putut compensa pierderea, dar pasa a fost blocată mai întâi de Siegmund și apoi de Zvonariwa. În al zecelea joc, germanul și rusul au profitat de al treilea set point.

Urmărește videoclipul: De urgență, poloneza își pune cariera în așteptare. gravidă

READ  Dramaturgie în meciul polonez. S-a decis cu un singur gol

În partea a doua, imaginea jocului nu s-a schimbat. Ocaziile nu au lipsit la început. În cel de-al treilea joc, serviciul lui Melichar Martinez a fost rupt, dar după schimbarea finalului scorul a devenit 2. După un timp, Perez nu și-a ținut serviciul și asta a fost decisiv. Sigmund și Zvonariwa nu mai erau surprinși. În al zecelea joc, au folosit a treia minge de meci când reprezentantul vecinilor noștri din vest a marcat un punct în plasă.

În 2020, Siegmund și Zvonariwa au câștigat US Open. În acest sezon, au ajuns în finala turneului de la New York, iar două luni mai târziu s-au dovedit a fi cei mai buni din Turneul Campionilor. Acesta este un mare succes pentru jucătorii de tenis experimentați.

Zvonariwa, în vârstă de 39 de ani, și-a îmbunătățit echilibrul în finala de dublu a competiției din seria principală la 16-7. La începutul anilor 2000 și 2000, ea s-a clasat pe locul al doilea în clasamentul de simplu, iar în 2008 a pierdut în finala WTA desfășurată la Doha, Qatar, în fața americanului Venus Williams.

Pentru Siegemund, în vârstă de 35 de ani, acesta este al 14-lea titlu de dublu din seria majoră (sold final 14-6). În iulie, germanoaica a venit la Varșovia unde a dat dovadă de mult curaj în drum spre finala de simplu. Cu toate acestea, ea nu s-a confruntat cu favorita Iga Świątek în meciul pentru titlu.

Finala WTA(Cancun, Mexic)
Turnee turnee, terenuri dure, fond de premii 9 milioane USD
luni 6 noiembrie

Dublu final::

Laura Siegemund (Germania, 6 ani) / Wira Zvonaryova (6 ani) – Nicole Melichar Martinez (SUA, 8 ani) / Ellen Perez (Australia, 8 ani) 6:4, 6:4

READ  Va lupta Iga Świątek acolo unde a bătut Agnieszka Radwańska?

Rezultatele și clasamentele finalei WTA 2023

Novak Djokovic a vorbit deschis despre problemele sale. „A fost ceva ce nu mă întâlnesc de obicei.”
Așteaptă asta de șase ani. După înfrângere, a izbucnit în plâns
Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)