Felicitări lui Real. Fără scuze › FCBarca.com

Felicitări lui Real.  Fără scuze › FCBarca.com

Xavi Hernandez a recunoscut într-o conferință de presă că Real Madrid a fost mai bun decât Barcelona în repriza secundă, dar Barcelona a fost mai bună în prima repriză, dar Real a reușit să profite de momentele sale. Și antrenorul a confirmat că, începând de mâine, ar trebui să te gândești la meciul Girona din Liga.

[Ricard Torquemada, Catalunya Radio] De ce s-a prăbușit echipa după pauză?

XaviTragerea la sorți de astăzi este decisă de detalii pe care trebuie să le controlăm. Primul gol a venit pe contraatac, iar al doilea după ce a pierdut un duel pe aripa dreaptă. Cei doi jucători erau apropiați… Modric a spart și Serghei nu a putut greși pentru că avea cartonaș galben. Un penalty este ghinion… Cred că am avut o primă repriză foarte bună pentru a prelua conducerea. Atunci totul se va schimba. Felicitări lui Real Madrid, a jucat o a doua repriză foarte bună. Realul nu iartă. Au o echipă grozavă, calitate, unicitate… Păcat pentru că eram încântați de trofeu, dar jucam cu câștigătorii Ligii Campionilor.

[Marta Ramon, RAC1] Ești îngrijorat de rezultat? Care este mesajul?

Mesajul este că am pierdut cu 4-0, dar am câștigat Liga și Supercupa. Mai putem avea un sezon bun. Trebuie să înlocuiți toboganul și să vă gândiți la Girona. Sunt mândru de jucători. Astăzi am văzut ingratitudinea fotbalului. Controlezi câteva minute, dar adversarul înscrie. Felicitări lui Real. fără scuze.

[Xavi Llorente, TV3] Este cea mai proasta noapte a ta ca antrenor al Barcelonei?

Nu Nu. Cred că echipa a avut personalitate în prima repriză. Am avut nopți mai rele când echipa nu a jucat bine și nu a concurat. Îmi amintesc mereu de sezonul trecut. Dacă vrei să câștigi titluri în Spania, trebuie să învingi Real Madrid. Este o noapte grea, dar trebuie să gândim pozitiv.

READ  Polonezele nu au jucat la Varșovia. Deschidere efectivă pentru femeile italiene

[Alfredo Martínez, Onda Cero] Nu-ți face griji să pleci din a doua jumătate?

Nu, cred că devenim dezorganizați. Este adevărat că al doilea gol îngreunează reluarea cu meciul, dar am pierdut ordinea. Nu a fost maturitate și avem jucători foarte tineri. Cel adevărat a funcționat. Nu a jucat bine în prima repriză, conduce cu 1-0.

[Cadena COPE] Ți-e teamă că această înfrângere va afecta negativ meciurile viitoare și întregul sezon, care a fost foarte bun în ligă până acum?

Dacă vom câștiga La Liga cu Supercupa, cred că va fi un sezon foarte bun. Au mai rămas 11 finale. Trebuie să continuăm concurența.

[Josep Capel, Radio Nacional] Simți durere după această înfrângere?

Da, azi, da. Va fi greu să dormi în noaptea asta, mai ales fiind urât. Dar mâine deja ne gândim la Girona. Este Cupa Regelui, am ajuns în semifinale și abia acum am fost eliminați. Acum pentru liga.

[Alejandro Segura, Radio Marca] Este această înfrângere mai mult decât mentalitatea de echipă?

mentalitatea nr. Este adevărat că golurile de la 0-2 și 0-3 ne-au cântărit pe umerii, dar prima repriză a fost pentru noi, iar a doua pentru Real, dar Real a putut profita de momentele sale și noi nu am putut. Astăzi, mai mult ca niciodată, este vorba despre momente. Dacă nu îl „omorâți” pe Real Madrid în fotbal, vă „omorâți”.

[Adria Albets, Cadena SER] Ronald Araujo a spus că Vinicius ar trebui să se concentreze mai degrabă pe joc decât să vorbească. sunteți de acord?

Nu știu… nu vreau argumente. Pentru mine, Vinicius este un jucător extraordinar care a făcut diferența ca astăzi. Jucătorii ar trebui să joace în liniște, dar atât. Nu mă voi amesteca în lucruri care nu sunt ale mele, mai ales în Vinicius. Are propriul antrenor și club și îi vor spune cum să se comporte.

READ  Învinge echipa națională de volei a Poloniei după un meci aprig! A fost o departajare

[David Ibanez, Mediaset] Înainte de meci ne-ai avertizat când am spus că ai găsit o cale de ieșire din Ancelotti…

Da, și le-am spus și băieților asta. Acesta este Real Madrid. Nu trebuie să aibă controlul, dar profită la maximum de momentele sale. Am văzut asta în sezonul trecut sau astăzi. Momentul nostru a fost în prima repriză. În repriza secundă, Real Madrid a fost mai bun, a presat bine, a câștigat jocuri, iar contraatacurile ne-au făcut foarte mult rău.

[Jordi Blanco, ESPN] Ieri l-am comparat pe Lewandowski cu Benzema. Astăzi, Benzema a marcat un hat-trick, iar Lewandowski a părut din nou singur… Crezi că suferă de acest sistem cu patru mijlocași?

Nu, nu vom da totul peste cap acum. Lewandowski are cele mai multe goluri în acest sezon. Merge goluri cu patru mijlocași și trei atacanți… E calm. Ne gândim la La Liga, care este o competiție mult mai importantă decât atât.

[El País] Crezi că cu De Jong, Christensen, Pedri și Dembélé ne putem descurca?

Nu există scuze. Astăzi preferăm să-l avem, dar nu știu ce se va întâmpla. Am concurat bine în prima repriză fără ei.

[Tuttosport] De ce echipa nu se descurcă bine în turnee precum Liga Campionilor, Europa League sau acum Copa del Rey?

Am câștigat Supercupa împotriva lui Real Betis și acesta este Real Madrid. Eram mult mai buni. Fiecare meci este o poveste diferită. Trebuie să profiti de momentele tale. Cu toate acestea, acesta nu este un rezumat general.