Fericirea în schimbare a campionilor de Grand Slam. O altă dezamăgire pentru Emma Radokano

Fericirea în schimbare a campionilor de Grand Slam.  O altă dezamăgire pentru Emma Radokano

La Linz (WTA 250), doi campioni de Grand Slam s-au alăturat jocului cu noroc diferit. Emma Raducano a fost dezamăgită, iar Simona Halep a fost promovată în rolul următor.

Łukasz Iwanek

Emma Radukano

PAP / EPA / CHRISTIAN BRUNA / În imagine: Emma Raducano

Toate meciurile din turul doi s-au disputat marți la Linz. La eveniment au intrat doi campioni de Grand Slam cu avere gratuită. Emma Raducano (WTA 20) a pierdut cu 1:6, 7:6 (0), 5:7 împotriva lui Xinyu Wang (WTA 106). Britanicul și-a revenit după înfrângerea din primul set. În a doua repriză de 4: 2 a pierdut trei meciuri, dar în tiebreak nu i-a oferit adversarului nici măcar un punct.

Până la urmă, Răducanu nu s-a ferit de a se retrage din eveniment. În al treilea set, am apărat două mingi identice la 4:5, dar Wang a câștigat ultimele două meciuri. În septembrie, britanică a câștigat senzațional US Open și în clasament de pe locul 150, a avansat imediat în top 30. Luni, tânăra de 18 ani din Bromley a ocupat locul 20 în carieră. După o performanță impresionantă la New York, au fost eliminați după primul meci de la Indian Wells și Linz, iar la Cluj-Napoca au marcat în sferturile de finală.

Simona Halep (WTA 22) a invins-o pe Alaksandra Sasnowicz (WTA 85) cu 7:5, 6:3.In primul set, bielorusa a egalat 4:4 cu 0:4, dar in final, romana a reusit sa preia controlul asupra situatie. În cel de-al doilea meci, s-a înregistrat o descoperire, marcată de câștigătoarea de la Roland Garros 2018 și Wimbledon 2019 cu scorul de 2-0.

READ  Demonstracja siły byłej liderki rankingu. Odrodzenie pogromczyni Garbine Muguruzy

În 98 de minute, Halep a trimis șase ași. Și-a returnat cardul de două ori și a folosit toate cele patru oportunități pentru a se autodistruge. Următoarea adversară a României va fi Jasmine Paolini (WTA-51), care s-a impus cu 6:1, 2:6, 6:4 Saysai Zeng (WTA 87). Italianul a revenit în setul trei de la 0:3.

Daniel Collins (WTA 29) a spart cu 6-1 6-2 pe Greater Minnen (WTA 74). În 65 de minute, jucătorul american a profitat de șase din 10 ocazii de pauză. În sferturile de finală, o va înfrunta pe belgiana Alison van Uytvanck (WTA 69), care a eliminat cinci din șase puncte de break, acordând trei jocuri Leciei Corenko (WTA 132).

Alison Riske (WTA 73) 6:4, 6:4 peste Alice Cornet (WTA 59). Într-un meci de o oră și 53 de minute, americanul a scos șase dintre cele nouă puncte de break și a marcat cinci break-uri. Românca Jacqueline Christian (WTA 100) a luat avans cu 5-2 cu Rebecca Peterson (WTA 84) când suedezca a fost zgâriată.

Wironika Kodermatwa (WTA 32) a învins-o pe Anhelina Kalinina (WTA 52) cu 4:6, 6:4, 6:2. Rusoaica a revenit cu 4:6, 0:2. În meciul de două ore și șase minute, a trimis opt ași Ea a marcat 44 din 59 la prima ei pasă. Au fost folosite șapte din cele 13 puncte de break.

Linz pentru femei în Austria Superioară, Linz (Austria)
WTA 250, teren dur în sală, fond de premii 235,2 mii. dolar
Marți 9 noiembrie

A doua rundă de simplu:

Simona Halep (România, 2/CM) – Alaksandra Sasnowicz (Belarus) 7-5, 6-3
Daniel Collins (SUA, 3) – Great Menen (Belgia) 6:1, 6:2
Veronika Kudermova (Rusia 4) a trecut de Anhelina Kalinina cu 4-6, 6-4, 6-2.
Jasmine Paolini (Italia, 7) l-a învins pe Saisai Zheng (China) cu 6-1-2-6, 6-4
Alison Riske (SUA, 8) – Alize Cornet (Franţa) 6:4, 6:4
Xinyu Wang (China, Q) – Emma Raducano (Marea Britanie, 1/wc) 6-1, 6:7 (0), 7-5
Alison van Uytvanck (Belgia) – Chizia Korenko (Ucraina, s) 6: 0, 6: 3
Jacqueline Christian (România, LP) – Rebecca Peterson (Suedia) 5:2 și s-a retras

READ  Josue se va întoarce în Israel, iar reprezentantul Siriei va veni la Legia?